V oblasti kuchyňských olejů panuje celá řada mýtů. Jedním z těch nejčastějších je to, že olivový olej se hodí na všechno a je zdaleka nejzdravější. Tak tomu ale není. Tento olej je vhodný spíše do studené kuchyně a z hlediska prospěšnosti pro zdraví ho překonává konkurence, jakkoliv se mnozí domnívají, že právě olej z oliv dokáže nejefektivněji působit na vysoký cholesterol a snižovat tak riziko kardiovaskulárních chorob.
Který olej je lepší
Olivový olej má ale více než zdatnou konkurenci. Nejde o nic jiného než olej sezamový. Jde o přírodní rostlinný olej, který je doslova plný poly-nenasycených tuků, zejména pak omega-3 a omega-6. Jsou to přitom právě tyto tuky, kterým je přisuzována schopnost blahodárně působit na kardiovaskulární aparát organismu.
Vědci se v jedné studii také soustředili přímo na srovnání účinků olivového a sezamového oleje s ohledem na vysoký cholesterol. Nebudeme vás napínat, ukázalo se, že sezamový olej vítězí na celé čáře.
Oba dva druhy olejů vykázaly podobný účinek, pokud šlo o navýšení hladiny zdravého cholesterolu. Ten je pro kardiovaskulární zdraví prospěšný. Jinak už ale dopadly výsledky z hlediska snížení špatného cholesterolu, který můžete znát také jako LDL cholesterol. Tady měl sezamový olej jednoznačně navrch.
Pozitivní vliv na srdce
Výzkum byl vcelku přímočarý. Dobrovolníci se rozdělili do dvou skupin, z nichž obě po dobu jednoho měsíce dostávala čtyři lžíce toho kterého oleje denně. Na konci měsíce se pak změřily hladiny obou typů cholesterolu.
Všichni účastníci měli na začátku testu zvýšenou hladinu LDL cholesterolu, avšak nebrali na tento stav žádné léky. Jako účinnější na snížení u těchto jedinců se tedy ukázal sezamový olej.
Nejde přitom o první výzkum tohoto druhu. Již řada předešlých studií prokázala benefity sezamového oleje v oblasti snižování cholesterolu. Někteří vědci a lékaři jdou dokonce tak daleko, že si dovedou představit použití sezamového oleje v boji proti ateroskleróze, tedy onemocnění, které je přidruženo vysokému cholesterolu a které spočívá ve zúžených tepnách a cévách. V důsledku toho může dojít k infarktu nebo mozkové mrtvici.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express