Vypěstovat si vlastní úrodu zeleniny nebo jiných plodin je k nezaplacení. Domácí suroviny jsou totiž obvykle o dost lepší než ty kupované, navíc je máte ihned po ruce. Pokud nemáte k dispozici zahrádku, je to samozřejmě složitější. Nemusíte však věšet hlavu. Pěknou úrodu můžete vypěstovat i v obyčejných pytlích.
Přenosná příruční „minizahrádka“ pro každého
Pěstování v plastových pytlích je skvělá možnost, jak si založit „zahrádku“, pokud nedisponujete žádným velkým pozemkem. Pytle totiž můžete umístit třeba na balkon, terasu nebo dlážděný dvorek. Nezaberou vám mnoho místa a navíc je můžete v případě potřeby jednoduše přesunout.
A jaké rostliny si takto můžete vypěstovat? Nejčastěji jsou to brambory, ale vyzkoušet můžete třeba také mrkev, řepu, rajčata, papriky, okurky nebo dokonce jahody.
Samotné pěstování je snadné
Pro pěstování se hodí jak pytle plastové, tak jutové. Můžete využít pytle od substrátu, hnojiv nebo jiných produktů. Dají se využít také silnější igelitové tašky nebo pevné pytle na odpadky.
Důležité je opatřit pytel otvory na odtékání přebytečné vody. Jutový pytel je v tomto případě výhodnější, protože je přirozeně prodyšný. U igelitů si musíte poradit sami. Můžete jednoduše odstřihnout spodní rohy, nebo udělat libovolné otvory do dna.
Samotné pěstování v pytli se mnoho neliší od toho klasického. Pytel jednoduše naplňte vhodným substrátem a zasaďte sazeničky. O rostlinky potom pečujte podobným způsobem, jako byste to dělali, kdyby rostly na záhonku. Nezapomeňte na vhodné hnojivo i specifické potřeby té které plodiny.
Pak už se můžete těšit na vlastní domácí úrodu. Pěstování v pytlích má tu výhodu, že můžete plody sklízet o něco dříve než ze zahrádky. U brambor se dokonce uvádí až trojnásobný výnos na jednotku plochy oproti běžnému zahradnímu pěstování. Pokud navíc přijde chladnější počasí, nebo dokonce dubnové mrazíky, můžete plodiny ochránit tím, že nad ně natáhnete okraje pytle.
Foto: Shutterstock, zdroj: Growinginthegarden