Měření teploty je pro nás všechny nezbytností. Zvýšená teplota nebo dokonce horečka jsou ukazateli, které nám značí, že s naším tělem není něco v pořádku. Změřit teplotu správně ale umí jen málokdo. Někteří lidé volí špatná místa na měření nebo nedokážou správně interpretovat naměřenou teplotu.
Druhy teploměrů
Prvním krokem před měřením teploty je výběr nejvhodnějšího teploměru. V současné době můžete volit z klasických lékařských sklepávacích, digitálních, infračervených nebo jiných. Liší se především v míře jednoduchosti užívání, ale také v přesnosti. Skleněný teploměr má nízkou pořizovací cenu a velmi dlouhou životnost. Digitální je jednoduchý k užívání a relativně rychlý, pokud sáhnete po digitálním bezkontaktním, zvolíte rychlé a hygienické měření, musíte ale pečlivě přečíst příbalový leták. Poslední teploměr je velmi citlivý na jeho uchovávání.
Normální tělesná teplota
Teplota těla se běžně pohybuje mezi 36,8 a 37,3 °C. Horečka začíná na 37,8°C, v případě měření v konečníku, nebo 38°C, při běžných metodách měření. Ráno je teplota nižší a s postupem dne stoupá. Rozdíl může být způsobem i místem, ke kterému přikládáme teploměr.
Bazální teplota
Tento údaj souvisí s tělesnou teplotou, kterou naměříme zcela zdravé osobě ihned po vzbuzení, 12 hodin po jídle, po vydatném spánku, před začátkem jakéhokoli cvičení při průměrné venkovní teplotě. Pokud svou teplotu chcete pravidelně porovnávat, měřte ji vždy ve stejnou dobu, za totožných podmínek, stejným teploměrem.
Měření v podpaží
Chcete-li měřit teplotu v podpaží, musí být dobře vysušené. Umístěte teploměr kolmo k tělu, paži pevně přimáčkněte. Jakmile bude měření ukončeno, připočtěte k výsledku 0,5°C. Toto měření nepatří mezi nejpřesnější. Nejvhodnější a nejpřesnější je u kojenců.
Infračervená rychlost
Přiložíte-li k čelu bezdotykový infračervený teploměr, bude měření velmi rychlé. Jeho citlivost a přesnost jsou ale v takovém případě velmi vágní. Měření může být ovlivněno vnějšími vlivy. Není doporučováno u kojenců a dětí. Pokud chcete přesné měření, vyzkoušejte měření v uchu. Tato metoda je vhodná pro dospělé a děti od dvou let, u menších dětí může být výsledek zkreslen malým sluchovodem.
Foto: Shutterstock, zdroj: Le journal des femmes