Někteří z nás na sebe každé ráno nastříkají pár kapek prvního parfému, který mají po ruce, jiní si na výběru vůně dávají záležet. Pokud se v druhém typu vidíte, zpozorněte, jelikož každá vůně má na okolí vliv. Určitě jste se již v minulosti setkali s tím, že vám vůně připomíná příjemné zážitky, evokuje vzpomínky na Vánoce či na hezké chvíle strávené s rodinou. Kvalitní parfém dokáže s mozkem dělat divy.
Spojení smyslů
Díky pachovým receptorům jsme schopni vnímat jednotlivé vůně a pachy a ačkoli to může být někdy nepříjemné, tento smysl je opravdu potřeba. Všimněte si jen omezené chutě na jazyku, když máte ucpaný nos v podzimním období plném nachlazení. Pomocí těchto receptorů přijímáme pachy a vůně a všechny informace jsou odesílány do mozku. Ten ještě zváží jejich správnost v porovnání s chuťovými receptory a nakonec vyhodnotí, zdali nám jídlo chutná a voní či nikoli. Vůni parfému bez chutě na jazyku vyhodnocuje pouze podle pachových receptorů.
Příjemné vzpomínky
Mozek dokáže uchovávat spousty informací a výjimkou nejsou ani pachy. Pokud si spojíte příjemný či negativní zážitek s určitou vůní, po jejím opakovaném pocítění se vrátíte v myšlenkách zpět. Pokud vás mine dáma či muž s vůní jablek a skořic, můžete se rozpomenout například na Vánoce.
Sladké, slané hořké nebo kyselé
Parfémy v sobě často nesou část ovocné složky, různého koření nebo jen závan sladkosti. Díky tomu si mozek vzpomíná na chutné jídlo s tímto pachem spojené a automaticky vyhodnotí, zdali je vůně příjemná. Vyhodnocuje na základě pachu také možnou chuť a rozhoduje se jaký k ní máte vztah.
Prostředí
Vůně a nepříjemné pachy si mozek spojuje také s prostředím. Automaticky dokáže vyvolat vzpomínky nejen na situaci nebo pokrm, ale také na místo, které jste navštěvovali.
Pokud se budete obklopovat vůněmi, které vás naplňují, připomínají vám hezké zážitky, dobroty a navozují pocit klidu a harmonie, můžete najít i správného partnera. Protějšek, kterému se zalíbí vaše vůně bude zcela jistě mít váš pach spojen zase se svými subjektivními zážitky.