Cukrovka představuje stále velmi nepříjemné onemocnění, jakkoliv už v drtivé většině případů není život ohrožujícím stavem. Její léčba však nemusí být vždy jednoduchá a navíc platí, že ji vlastně zcela vyléčit nelze. Nikdo si pak nemůže být jistý, zda mu za čas nezačne dělat velké problémy.
Velmi prospěšná zelenina
K rozvoji cukrovky dochází tehdy, když tělo není schopno produkovat hormon inzulin v dostatečném množství, případně si na něj organismus vytvoří takzvanou rezistenci a není schopen ho vstřebávat. V důsledku toho potom krví může kolovat příliš mnoho cukru, která páchá nemalé škody. Pokud cukrovku nekompenzujeme, může způsobovat kardiovaskulární choroby či mozkovou mrtivic.
Pokud už vás tato nemoc postihla, budete si muset neustále hlídat příjem cukrů. To znamená především konzumovat vyváženou stravu, která nemá příliš vysoký glykemický index. Existují však i potraviny, které mají velmi příznivý vliv na cukr v krvi a dokáží ho snižovat.
Mezi takové patří zejména listová zelenina v čele se zelím, špenátem či mangoldem. Obsahuje totiž velké množství zdravé vlákniny, hořčíku či vitaminu A. Nejde přitom jen o to, že je velmi přínosná pro diabetiky, avšak podle výzkumů snižuje každodenní konzumace listové zeleniny riziko rozvoje samotné cukrovky.
Připravte si skvělou polévku
Ne nadarmo tuto zeleninu doporučuje i organizace Diabetes UK, která radí, jak si ji dopřát příjemným a nenásilným způsobem, pokud se vám nechce konzumovat za syrového stavu. Ideálním způsobem je připravit si z takové zeleniny polévku podle následující rady: “Polévku si můžete uvařit ve velkém množství a zmrazit si ji až na dobu dvou měsíců. Nejprve přiveďte polévku k varu, pak ji zredukujte a poduste. Na povrchu se vám vytvoří mastný film, který představuje přebytečný tuk. Je vhodné ho před konzumací odstranit.“
Výzkumy bohužel potvrzují, že lidé jedí listové zeleniny jen velmi malé množství. Možná i to je částečně důvodem, proč v poslední době přibývá případů cukrovky v takovém tempu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Diabetes UK