Skokové zdražení potravin je na spadnutí. Šéf zemědělců řekl, kdy a o kolik stoupnou ceny

Lidé by se měli připravit na to, že ceny potravin v obchodech ještě významně porostou. Dosud totiž do koncových cen pro spotřebitele zdaleka nebyly přeneseny veškeré náklady, které výrobcům a obchodníkům den ode dne stoupají. Oba tábory si nicméně uvědomují, že zákazník je na cenu velmi citlivý. Do poslední chvíle se tak snaží nezdražovat. Avšak situace už je neúnosná.

Sáhneme si až na dno kapsy

Prezident agrární komory Jan Doležal už naplno odhalil, co nás v nejbližší době čeká. “U základních zemědělských komodit, které produkujeme, se nicméně v krátkodobém horizontu bavíme o možném navýšení cen o 50 a více procent,” uvedl Doležal tvrdou realitu příštích týdnů a měsíců. Jde přitom o navýšení cen na straně zemědělců. Po započtení stále rostoucí marže obchodníků může být nárůst ceny ještě vyšší.

Když jsme na tuto skutečnost upozorňovali v předchozím článku, mnozí v komentářích nevěřícně kroutili hlavou a uvedené zdražování se jim zdálo přestřelené. Avšak zemědělci tímto zcela jednoznačně říkají, že zdražení o polovinu ze současných cen je v podstatě nutným minimem. Pravděpodobnější je ale ještě větší zdražení.

I pokud by došlo ke zdražení “pouze” o 50 %, znamenalo by to, že potravina, která dnes stojí 100 Kč bude po zdražení stát 150 Kč. Nikdo přitom neříká, že jde o finální navýšení cen. Spíše jen o to, aby se narovnal rozpor mezi dnešními výrobními a prodejními cenami, který neustále roste.

Foto: Shutterstock

Nejsou suroviny

Podle Doležala nejde jen o problém České republiky. Zdražování nezpůsobuje pouze nárůst cen dopravy, energií a práce, ale také naprosto zásadní věc, a tou je nedostatek základních komodit na trhu. Mluví se o tom, že letos bude chybět 80 milionů tun obilovin. Situace se dramatizuje také v případě olejů, které neustále zdražují a stále jich je nedostatek.

Vyhlídky přitom nejsou pozitivní ani v delším období. Několikanásobně totiž zdražila hnojiva, která jsou pro zemědělce velmi významnou položkou, která také určuje ceny potravin.

Opravdový šok v cenách potravin může přitom nastat na podzim. “Nedostatek na podzim skutečně přijde, protože už nebudeme žít z loňské sklizně a nová bude nižší. V tu chvíli ceny vyskočí ještě víc,” uvedl Doležal.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2 let

Už nyní se ví, že bude nižší sklizeň než v loňském roce. Taky bych chtěl mít takovou schopnost vidění do budoucnosti.

Katerina
Katerina
2 let

Zdražování je naprosto neúměrné. ČR vůbec nemusí zajímat,že bude chybět 80 milionů tun obilovin. My máme dokonce přebytky. Ovšem je to stejné jako s elektřinou i obiloviny se obchodují na burze a český člověk by měl mít samozřejmě ve své zemi právo prvního. Tedy burzovní ceny by se nás vůbec nemusely dotýkat. Taky jsme už dávno mohli mít sundané dph z potravin,energií a paliva. Ale proč by to náš stát dělal? Zaplatíme všechna drahá gesta i necudně nadměrné platy těch,kteří žijí z našich daní proto,abysme se my měli lépe.

Roman Masák
Roman Masák
2 let

Porepad se mluví o zdražování a svádí se to na výrobce a válku.ptal se někdo na to proč?!!kde jsou ty naše podniky co pěstovali dobytek,pšenici.vyráběli ocel,auta,letadla,no prostě vše možné.kde to je?kam se to vše podělí.byla jsme taková malá tečka na mapě ale měli jsme všechno.záviděli nám všude na světě.teď jsme v pr…. To jenom a co!!!!!!!

Zuzana
Zuzana
2 let

Tak proto se prodala do zahraničí veškerá úroda obilí aniž by už byla sklizena. Neměl by za to být někdo potrestaný?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Zuzana

U nás? Těžko. Peníze jsou přece až na prvním místě 😛