I když se snažíme stravovat pravidelně a zdravě, ne vždy tělu dodáme všechny potřebné živiny. Důvodem je to, že dnešní potraviny neobsahují tolik minerálů, vitaminů a dalších živin jako kdysi. To ostatně potvrzují mnozí odborníci, kteří poukazují na to, že v potravinách je těžké najít ve velkém množství třeba hořčík. Kupříkladu v jablkách je dnes o více jak padesát procent méně hořčíku, než tomu bylo v uplynulých letech. Zmenšující se množství hořčíku v potravinách může být jeden z důvodů, proč nám právě hořčík chybí.
Samozřejmě hořčíkový deficit může vzniknout i jinak. Důvodem může být nepřiměřené stravování či nadměrná konzumace alkoholu.
Jak poznáte, že máte v těle nedostatek hořčíku?
Hořčík je nepostradatelný. Pokud ho máme málo, tělo se umí ozvat. Hořčíkový deficit se projevuje například svalovými křečemi v nohou, svalové křeče se mohou dostat až do ramenou či případně do mimických svalů. Svaly při hořčíkovém deficitu trpí nejvíc, jelikož je ho ve svalech opravdu hojně. Zejména sportovci si musí hlídat hladinu hořčíku, pokud chtějí dosáhnout vysokých sportovních výkonů.
Hořčíkový deficit se také projevuje ztrátou energie, také vyčerpáním a mimo jiné i únavou. Člověk se nemůže soustředit. Kvůli nedostatku hořčíku se může dostavit i stres či podrážděnost.
Jak můžu hořčík doplnit?
V případě, že nechcete do svého jídelníčku zařadit doplňky stravy obsahující hořčík, doporučujeme do jídelníčku zařadit více ořechů, které jsou hořčíku plné. Také nepohrdejte luštěninami či semínky, hořčík se nachází i v celozrnných výrobcích. Milovníci kávy se mohou radovat – hořčík se nachází i v pražené kávě. Pro milovníky čokolády máme také dobrou zprávu, hořčík najdete v čokoládě s vysokým obsahem kakaa.
Samozřejmě i zelenina je skvělým zdrojem hořčíku. Najdeme ho v brokolici, v salátech nebo také ve špenátu. Hořčík najdeme taktéž v ovoci, konkrétně v banánech.