Spánek je pro mnoho lidí velmi oblíbenou činností, která přináší kýženou úlevu po náročných dnech. Každý přitom má určitou polohu, kterou preferuje a ve které se mu spí nejlépe. Ostatně, z toho, zda spíte na zádech nebo třeba na boku, se mnozí snaží vyčíst třeba i to, jakým jste člověkem, případně jaké máte preference v jiných oblastech.
Hlavy se vytáčí do jedné strany
Teď se nicméně zaměřme na zdravotní stránku celé věci. Není totiž lhostejné, jak spíte. Respektive jedna poloha je horší než ostatní. Jde o spánek na břiše, který je přitom velmi oblíbený a řada lidí ho praktikuje.
V čem konkrétně je problém? Především v tom, že dochází ke značné zátěži krční páteře. Při spánku na břiše je krk situován výše, zejména potom, když máte hlavu položenou na polštáři. Aby toho nebylo málo, dochází k vytočení hlavy do jedné strany, což rovněž není správně. Kvůli tomu netrpí pouze krční část páteře, ale také ta spodní, kdy se zvyšuje tlak na křížovou oblast.
Brzy můžete zaznamenat nepříjemné bolesti zad. Lidé si to přitom nedají hned do souvislosti s tím, jakým způsobem spí. Spojitost je zde ale velmi silná. Můžete mít také problém narovnat se při sezení u počítače. Obvykle platí, že potíže pocítíte až po určitém čase, kdy budete spát na břiše. Pakliže takto spíte a nic vás netrápí, neznamená to, že vás to nečeká.
Nepřirozená poloha
Spaní na břiše také znamená, že se v noci budete více pohybovat. To je dokázáno řadou výzkumů. Ačkoliv si to neuvědomujete, váš spánek v důsledku toho není tak kvalitní. K častějšímu pohybu dochází mimo jiné proto, že jde o pro tělo nepřirozenou polohu. Můžete proto pociťovat komplikace spojené s únavou a nevyspáním.
Pakliže vás třeba pálí žáha nebo máte jiný druh zažívacích potíží, rozhodně nespěte na břiše. V důsledku toho se totiž zhoršuje jev známý jako reflux, kdy se vám žaludeční šťávy vrací zpět do krku. To není vůbec příjemné a platí, že ani pro žaludek není spaní na břiše zrovna vhodné.
Řešení se přímo nabízí. Přestaňte spát na břiše a zvolte některou z jiných spánkových poloh. Spánek na zádech nebo na boku žádné potíže nepřináší.
Foto: Shutterstock, zdroj: Hopkins Medicine