Ořechy jsou pro většinu lidí vyhledávanou pochoutkou a zdrojem energie, ovšem pro alergiky se jedná o zakázanou radost. Alergie na ořechy je jednou z nejčastějších potravinových alergií vůbec a počty alergiků v posledních letech raketově rostou.
Jak se alergie na ořechy projevuje
Nejčastější projevy alergie na ořechy jsou kožní (svědění jazyka a rtů, vyrážka či otoky), trávící (otoky jazyka, bolesti břicha, zvracení, průjem) nebo dýchací (alergická rýma, dráždivý kašel, astmatické potíže, dušnost). Závažnější formy alergie na ořechy mohou vyústit až v tzv. anafylaktický šok, který je způsoben masivní zánětlivou reakcí imunitního systému a v ojedinělých vážných případech může končit až smrtí postiženého jedince. První pomocí při alergické reakci je podání kortikoidů, případně adrenalinu v podobě adrenalinového pera, které se aplikuje nitrosvalově.
Zajímavosti o alergiích na ořechy
Zajímavostí je, že zhruba 50 % alergiků reaguje pouze na jeden druh ořechů. Pokud máte prokázanou alergií na jeden druh ořechů, doporučuje se vynechat ze stravy pro jistotu i všechny další druhy ořechů. Velmi časté jsou také zkřížené alergie mezi arašídy a vlašskými ořechy, kešu ořechy a pistáciemi nebo makadamovými a lístkovými ořechy. V České republice jsou nejčastější alergie na arašídy, vlašské ořechy a lístkové ořechy.
Život bez ořechů
V dnešní době naštěstí není příliš složité se ořechům vyhýbat. V obchodech si stačí poctivě pročítat potravinové etikety a v domácnosti snadno naleznete vhodné alternativy. Pozor by si alergici ovšem měli dávat i v případě používání kosmetiky, jelikož například mandlový olej bývá součástí mnoha krémů a může vyvolat alergickou reakci při styku s pokožkou. Nejlepší prevencí proti alergii na ořechy je se úplně vzdát jejich konzumace a mít vždy pod kontrolou, co obsahuje jídlo, které se chystáte právě sníst.