Máte chuť na pořádnou polévku? Pak byste rozhodně neměli sahat po instantních polévkách ze sáčku – kromě toho, že jejich chuť se opravdové domácí polévce podobá jen vzdáleně, nejsou ty z prášku ani trochu zdravé.
Něco za něco
Nic na světě není ideální, a tak je jasné, že těžko získáme polévku, která bude hotová hned potom, co prášek zalijeme horkou vodou, laciná a ještě zdravá a chutná. Tajemství kvalitního vývaru nebo jiné dobré polévky zkrátka spočívá v tom, že jí věnujeme čas na přípravu a dobré suroviny, z nichž získá přesně tu dokonalou chuť, kterou si pamatujeme z maminčiny kuchyně.
Pokud sáhneme po polévce ze sáčku, získáme rychlé jídlo za pár korun. Rozhodně nám v ní však budou chybět kousky kvalitního masa, dobré zeleniny, ale také spousta živin. Instantní polévka možná zažene akutní hlad, ale můžete si být jistí, že vám pocit sytosti nevydrží dlouho.
Dlouhodobá a častá konzumace instantních polévek hrozí zdravotními problémy
Samozřejmě neumřete, když sníte jeden hrnek instantní polévky, ale pokud váš jídelníček nebude obsahovat takřka nic jiného, hrozí, že si zaděláte na zdravotní problémy.
Aby polévka v prášku co nejdéle vydržela, potřebuje obrovské množství konzervantů. A aby se neztratila její chuť, přidávají výrobci celou řadu éček, soli a nepřírodních dochucovadel. Náš organismus má pak docela potíž si s tím vším poradit.
Nadměrné množství soli a dalších nezdravých ingrediencí se ukládá v ledvinách, jejichž funkce může být po čase narušena. Špatná životospráva, do které instantní polévky rozhodně patří, často vede ke zužování a ucpávání cév a obecně kardiovaskulárním onemocněním.
Sůl a sodík, který je také často součástí polévek v prášku, také zadržují v těle vodu – kromě toho, že je to samo o sobě problém a zátěž pro srdce i další orgány, nám tak instantní pokrmy zbytečně ženou váhu nahoru.
Pokud to tedy je možné, vyhýbejte se polévkám ze sáčku co nejvíce. A stejně: dobrému dlouho taženému domácímu vývaru se jen tak něco nevyrovná.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline, Timesofindia