Chutný kuchyňský česnek je skutečným pokladem. Jedná se o užitečné a silné antibiotikum, antimykotikum a antivirotikum. Nejvíce nám prospívá ve svém přirozeném stavu, bez tepelné úpravy.
Tolik přínosů pro naše zdraví v tak malém kousku potraviny
Přejete si upevnit svou imunitu? Dejte si denně stroužek česneku. Na pečivo, do pomazánky, nebo třeba na topinku. Studie, která zahrnovala více než 41 tisíc žen ve věku od 55 do 69 let, ukázala, že ženy, které pravidelně konzumovaly česnek, prokazovaly o 35 procent nižší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Boj proti zánětům? S česnekem to půjde snadno
Dle výsledků Studie, která zkoumala působení česnekového oleje, prokázala jeho protizánětlivé působení. Olej z česneku tak pomáhal snížit zánětlivé procesy v kloubech a svalech. Organizace Arthritis Foundation tento olej dokonce považuje za účinnou prevenci poškození chrupavky působením artritidy.
Potíže s plísní na nohou?
Mnoho lidí má, například po návštěvě bazénu, potíže s mykózou v oblasti nohou. Přitom tento nepříjemný estetický problém lze snadno vyřešit. Můžete si nohy potírat odvarem z česneku, nebo problematická místa přímo natřít utřeným česnekem, který necháte čtvrt hodiny působit. Poté pokožku dobře omyjte.
Pozor na tepelnou úpravu česneku
Nejvíce užitku vám přinese plodina v syrovém stavu. Právě v této podobě se z česneku uvolňuje prospěšný allicin. Ten přitom potřebuje několik minut pro to, aby se rozvinul. Proto je lepší česnekovou pomazánku nachystat půl hodiny před tím, než se ji budete chystat zkonzumovat.
Když potřebujete česnek tepelně upravit, nikdy byste neměli překročit teplotu 60 stupňů Celsia. Vysoké teploty přínosný allicin zničí, takže se nedočkáte jeho přínosu. I proto se doporučuje do pokrmů přidávat až před koncem vaření. Skvěle se tak rozvine i jeho typická chuť a vůně.
Česnek bychom měli v ideálním případě konzumovat denně, a to v syrovém stavu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Spiceworldinc