Černý česnek je mnohem lepší než ten klasický. Jeho výhody jsou nepřekonatelné

Pokud holdujete klasickému česneku, možná vás překvapí, že existuje ještě účinnější varianta. Černý česnek mnoho lidí nezná, tak si ho pojďme podrobněji představit.

Cibulová zelenina se zázračnými schopnostmi

Syrový česnek je velmi účinné antibiotikum, antivirotikum a antimykotikum. Allicin, který obsahuje, přispívá ke správné funkci našeho imunitního systému, pozitivně působí i na trávení a krevní oběh. Klasický česnek bychom měli konzumovat každý den, ideálně jeden stroužek čerstvého česneku denně. Když si dopřejete i černý česnek, svému zdraví tak ještě více prospějete.

Černý česnek je ještě cennější

Když si představíte účinky česneku, který je považován za cenný přírodní antioxidant a svými schopnostmi se dokáže postarat o eliminaci zánětlivých procesů v našem těle, budete překvapeni, že jde zajít ještě dál.

Černý česnek vzniká fermentací. Bílé cibulky česneku se uchovávají v teplotách okolo šedesáti stupňů Celsia, aby prošly procesem zrání. Důležitá je vysoká vlhkost a dostatečně dlouhá doba fermentace. Zrání trvá až 30 dnů. Pomalu se změní textura, barva i chuť česnekové palice. A také přibydou přínosné vlastnosti.

Chuť je podobná pečenému česneku

Fermentovaný česnek se chutí podobá pečenému česneku. Jsou zde ale významné rozdíly. Během fermentace nedochází ke karamelizaci cukrů. Textura černého česneku je jiná – má melasovou nasládlou chuť a lepkavý povrch.

Foto: Shutterstock

Mnohonásobně zesílené účinky

Dietoložka Beth Czerwony se o zdravotních přínosech černého česneku vyjádřila blíže: „Díky fermentaci a stárnutí česneku jsou jeho přínosy mnohonásobně zesíleny.“ Každý silný prostředek ale má také své nevýhody. Například lidé užívající léky na ředění krve by se této dobrotě měli vyvarovat. Dokáže totiž sama ředit krev, což je v tomto případě kontraproduktivní.

Omezení zánětlivých procesů v těle

Černý česnek v sobě ukrývá také více antioxidantů. Ty chrání naše buňky před působením volných radikálů. To jsou molekuly, které hrají významnou roli při rozvoji zánětlivých stavů v našem těle. Podle některých studií dokonce černý česnek představuje silné protirakovinné vlastnosti, nebo také chrání játra.

Můžeme se nechat překvapit, jaké další vlastnosti černého česneku budou odhaleny. Dáte si tuto dobrotu i vy?

Foto: Shutterstock

Autor: Tomáš Kavka

Redaktor serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments