Myslíte si, že je lepší mít nízký krevní tlak než vysoký? I nízký krevní tlak vás v běžném životě může omezovat, přestože neohrožuje přímo váš život. Máme pro vás několik dobrých rad, jak s ním bojovat.
Co je nízký krevní tlak
Nízký krevní tlak je také označován jako hypotenze. Vzniká nedostatečným dokrvením neboli okysličením mozku. To způsobuje závratě a motání hlavy, takže si postižený člověk musí okamžitě sednout, aby neomdlel a nepřivodil si tak nějaké další zranění. Většinou hypotenzí trpí zejména ženy v mladém věku, což je velmi nebezpečné hlavně v těhotenství. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70.
Příznaky nízkého krevního tlaku
Člověk s nízkým krevním tlakem bývá většinou hubený, bledý a má velmi často studené ruce a nohy, To je způsobeno špatným prokrvením končetin. Trpí závratěmi při rychlých změnách polohy těla, hlavně z lehu do sedu. Nízký krevní tlak způsobuje pocity únavy, mžitkami před očima, rozostřeným viděním, točením hlavy, mdlobami a celkovou nevolností.
Jak nejlépe s nízkým krevním tlakem bojovat
Léčba nízkého krevního tlaku vlastně neexistuje. Lékaři však doporučují úpravu životního stylu, aby se hypotenzi pokud možno předcházelo. Lidé s nízkým krevním tlakem jej mohou během chvilky zvednout při konzumaci cukru a kofeinu, ideálním řešením je tedy mít u sebe neustále lahev Coca Coly. Jako první pomoc také poslouží šálek silné černé kávy nebo trocha alkoholu. Alkohol ovšem není vždy vhodný, zejména v práci, nebo pokud potřebujete ještě řídit automobil. S úpravou životního stylu souvisí pravidelná strava po malých dávkách, žádné drastické diety, často větrat domácnost a zjistit tak přísun čerstvého vzduchu a nekouřit. Pokud jste zastánci přírodní léčby, můžete také zkusit Ginkgo bilobu, zázvor, hloh, lékořici a dostatečný přísun ovoce s vitamínem C.