Jarní cibulka má charakteristickou, skoro až návykovou chuť, a v kuchyni se dá využít na mnoho způsobů. Do salátů, pomazánek, omelet, zapékaných brambor i na ozdobu do polévky. Už na ni pomalu dostáváte chuť? Rozhodně si ji nenechte zajít, protože s trikem, který vám prozradíme, si ji můžete velmi snadno a vesele pěstovat i doma.
Jednoduché pěstování jarní cibulky z kořínků
Vše, co potřebujete, je svazek jarní cibule, sklenice a voda. Odkrojte spodní kořenové část jarních cibulek jako obvykle. Tyto kousky poté naskládejte do sklenice a zalijte vodou tak, aby jemné kořínky byly pod vodou, ale zbytek cibulky nad vodou. Umístěte na slunné místo, dolívejte potřebné množství vody a sledujte, jak za pár dní začnou vylézat zelené výhonky. Jakmile výhonky dosáhnou 12 centimetrů, můžete je přesadit ven do záhonu nebo květináče.
A pro zahradníky, kteří chtějí kompletní informace ohledně pěstování jarní cibulky? Čtěte.
Vše, co potřebujete o jarní cibulce vědět
Jarní cibulce se nejlépe daří v dobře propustné, kypré půdě a na slunném stanovišti, ale zvládne klidně i květináč. Do skleníku vysévejte od zimy do jara, ven pak na jaře. Semínka neumisťujte příliš hluboko a příliš blízko sebe. Méně riskantní je semínka nejdřív nechat klíčit uvnitř, to potrvá týden až dva.
Ze začátku, než cibulka vyklíčí, hodně zalévejte. Pak už jen za suchého počasí. Půda by měla být trvale vlhká, ne přemokřená. Dejte pozor také na plevele vyskytující se poblíž cibulky, těch je potřeba se šetrně zbavit.
Cibule je připravena ke sklizni cca 60 – 80 dní po výsevu, kdy její listy dosahují zhruba 15 cm. Do salátů můžete uštipovat pouze listy (vydrží v lednici přibližně týden), celé cibulky pak sklízejte ručně, případně rycími vidlemi.
Jaké hrozí vašim jarním cibulkám nebezpečí? Dávejte pozor na hmyz a slimáky. Všímejte si také poškozených listů, kontroluje plíseň a skvrnitost. Ujistěte se, že rostlinky mají dostatek světla a vlhkosti. Případně vyzkoušejte cibulku vysadit v jiné části zahrady.
Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce