Není dobrou vizitkou hospodyňky, když má špinavou žehličku. Ostatně, pokud budete s takovou žehlit, napácháte více škody než užitku. Také proto je třeba žehlicí plochu čas od času vyčistit. K tomu se používá celá řada přípravků, například jedlá soda, ocet nebo sůl.
Péče o žehličku
Avšak ve světě se teď rozšiřuje trend, kdy lidé žehličku čistí něčím, co se k tomu zdánlivě nehodí. Jde o paralen. Efekt takového čištění je nicméně úžasný.
Možná už se vám také přihodilo, že se vám na žehličce vytvořily připáleniny. Pokoušeli jste se je sundat starými dobrými osvědčenými metodami, ale nic nefungovalo. A tak jste se s drahou a oblíbenou žehličkou museli rozloučit. Jednoduše putovala do kontejneru. To ale nemuselo být nejvhodnější řešení.
Jak správně žehlit prádlo
Životnost žehličky se pochopitelně odvíjí od toho, jakým způsobem s ní zacházíte a jak se o ni staráte. Pakliže jí nevěnujete žádnou péči a pouze používáte k žehlení, je pravděpodobné, že vám moc dlouho nevydrží. Naopak, opečovávaný přístroj může sloužit klidně deset let bez velkých problémů.
Na žehličce se klasicky usazují připáleniny a vodní kámen. Ty je možné postřehnout na první pohled. Své však způsobuje i prach a další nečistoty, jež se na plochu nevyhnutelně nanášejí. Pokud žehličku nebudete čistit, vše si roznesete po čistém prádle. Takto mohou vzniknout nehezké a neodstranitelné skvrny na oblečení.
Důležité je používat žehličku správně. Tedy aby byla nastavena na teplotu, která odpovídá materiálu. Pokud je teplota vyšší, může to způsobit připáleninu i poškození žehleného oblečení.
Při žehlení je třeba se vyhnout těm místům, která jsou vybavena potisky, flitry či dalšími umělými elementy. Alternativním řešením může být žehlení naruby.
Vyčistěte žehličku paralenem
Jak už jsme uvedli výše, velmi účinným způsobem, jak vyčistit žehličku, je použít paralen. Je přitom celkem jedno, jakou žehličku máte, protože tento postup lze použít na jakýkoliv materiál, tedy na keramiku i teflon.
Nejlepší na tom je, že to není vůbec složité. Jediné, co budete potřebovat, jsou jedna až dvě tabletky paralenu, hadřík a rukavice.
Vezměte žehličku a zapojte ji do zásuvky. Nejprve je totiž třeba nechat ji patřičně nahřát. Pak si nasaďte rukavice a přikládejte paralen na žehlící plochu žehličky, ideálně na ta místa, která jsou znečištěná. Prášek se zde rozpustí. Následně otřete hadříkem a připálenina by měla být pryč. Pokud stále drží, postup zopakujte.
Foto: AAzdravi.cz
Obyčejná drátěnka na žehlicí plochou žehličky dokonale postačí. Stejně tak třeba na nerezové nádobí. A je to k přírodě nejšetrnější. Jenže to je “práce”, že? 😁