Karbanátky jsou velmi vděčným jídlem, kterým vždy potěšíte celou rodinu. Zároveň s jejich přípravou nemusíte trávit přehnaně moc času. Není tedy divu, že patří k nejoblíbenějším jídlům českých domácností. To ale bohužel neznamená, že je lidé připravují tak, jak by se mělo. Obvykle mají zažité postupy, a to i s řadou chyb, kvůli kterým pak výsledek není zdaleka tak dobrý, jak by mohl být.
Maso s bramborou
V případě karbanátků zkrátka platí, že určité věci nelze přeskočit ani vynechat. Zkrátka se to nevyplácí a navíc to nemá ani moc cenu. Neušetříte tak čas ani peníze, ale přijdete o kvalitní chuť. A to je velká škoda. Pokud vám ze všeho nejvíce chutnají karbanátky z restaurace, pojďme se podívat, jak to dělají právě šéfkuchaři.
Ti pochopitelně volí správné maso. Je bohužel zažitou představou, že karbanátky jsou něčím podřadným, a tedy se do nich nevyplatí koupit slušné maso. To ale není pravda. Naopak platí, že mohou být jen tak dobré, z jak dobrého masa je připravíte. Ačkoliv vám to dříve bylo proti srsti, rozhodně není od věci si koupit špičkové maso od řezníka, který vám ho rovnou pěkně namele. Není to ale nutnost. Kvalitní maso koupíte i v obchodě. Dávejte však pozor, aby bylo vepřové, protože z hovězího moc chutné karbanátky nepřipravíte. Není tak šťavnaté.
Maso ale může být sebelepší, ale výsledek přesto za moc stát nebude, když neuděláte další důležitý krok. Šéfkuchaři se podivují nad tím, jak moc lidí ho vynechává, byť je naprosto zásadní. A o co tedy jde? Inu o to, že do směsi na karbanátky vždy musíte přidat bramboru. Pochopitelně nastrouhanou. Jen tak totiž docílíte toho, aby byly karbanátky jemné a šťavnaté. Věřte, že ten rozdíl okamžitě poznáte.
Pořádně šťavnaté karbanátky
Pokud připravujeme karbanátky z kilogramu vepřového mletého masa, potom stačí jedna větší brambora. Tu pořádně oloupejte a pak ji nastrouhejte. Případně lze také rozmixovat. Dejte si záležet na tom, abyste ji s masem co nejvíce a nejpečlivěji promíchali. Směs by měla tvořit skutečně jednu celistvou hmotu.
Další úpravy nejsou nutné. Bramboru není potřeba omývat ani zbavovat škrobu. Ten je v tomto případě výhodou. Bramboru máme totiž pouze jednu a ta trocha škrobu není na závadu, naopak zajistí ještě větší šťavnatost. Pakliže ale škrobu neholdujete a nechcete ho v karbanátcích mít, potom je třeba pro zajištění mazlavosti doplnit ještě jeden vaječný bílek.
Foto: Shutterstock
Nikdy jsem do karbanátků bramboru nedávala a dávat nebudu – tak, jak je dělám, nikdy suché nejsou, takže zůstanu u svého postupu. V restauraci bych si karbanátek nedala – z mnoha důvodů.