Němci se smějí, jak je v Česku draho. Máme třikrát vyšší plat, ale vaše předražené a ošizené potraviny bychom nekoupili

Mnozí se v dnešní nelehké době utěšují tím, že jde zkrátka o výjimečnou situaci, která se týká i dalších zemí. Také zde si lidé připlatí za energie nebo za jídlo. Jak se ale ukazuje, je to trochu jinak. Ano, zdražuje se všude po světě, ovšem Česká republika je jedním z “premiantů” v tempu zvyšování cen. Málokde rostou částky, které lidé musí vynakládat za zboží a služby, tak rychle. Obzvlášť když jejich kvalita často zaostává nebo se ještě zhoršuje.

Ceny jsou v Česku příliš vysoké

Výmluvné je porovnání se sousedním Německem. Návštěva místních supermarketů, zejména pak těch diskontních, jako je Aldi, Netto nebo Lidl, ukáže u většiny produktů ceny, na které jsme byli dlouhodobě zvyklí a které v tuzemsku platily ještě začátkem loňského roku. Také v Německu se potraviny zdražují, ale zdaleka ne tak rychle a navíc z podstatně nižší základny. Konkurence je zde navíc tak velká, že velká navýšení prostě nedovolí.

Do redakce nám svou zkušenost napsal také Marek, který už dvacet let žije a pracuje v Německu. “Ano, zdražovalo se tady, docela se to i mezi lidmi řeší, ale není to zase tak významné, obzvlášť při zdejších platech to málokdo doopravdy pocítí. Horší je to s cenou elektřiny a benzinu,” uvedl Marek.

Popsal také zážitky svých německých známých, kteří se nedávno vypravili do Prahy a nestačili se divit, jak je v Česku draho. “Jsou docela dobře situovaní, oba dohromady si za měsíc vydělají 200 tisíc v přepočtu, ale ceny v Praze je nemile překvapily. Nakupovali si přitom jídlo v supermarketu a divili se, jak to tady mohou lidé utáhnout, když vydělávají v průměru třikrát méně. Zaskočila je i kvalita výrobků, která je s tou německou nesrovnatelná,” líčí Marek zážitky známých.

Foto: Shutterstock

Překvapení při placení

Ti v Česku navštívili také kavárnu a za dvě kávy a dva zákusky dali necelých 500 Kč. “To by se jim v Berlíně nestalo. Tady stále seženete dortík za 2,50 euro, tedy něco přes 60 korun a za kávu si málokdo dovolí účtovat více než 2 eura, tedy 50 korun. Jsou tedy zvyklí za něco takového platit třeba 250 Kč i s dýškem. Tady dali dvojnásobek. A to ještě nebylo ani centrum,” napsal Marek.

Obecně prý v Německu platí, že do České republiky nikdo nakupovat nejezdí. Potraviny jsou zde považované za drahé a málo kvalitní. Oproti tomu do Polska jezdí Němci na nákupy velmi rádi. Poláci si totiž na kvalitu docela potrpí a v jejich obchodech lze nakoupit ještě levněji než v Německu.

Přidejte si nás, ať vám nic neunikne.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
2 let

Nevím, kde berete informace, ale já bydlím přímo u bavorských hranic a je to tak, že my jezdíme nakupovat do Německa a Němci zase k nám. Lidl, Tesco, Kaufland, mraky Němců a kupují úplně vše.