V dnešní době plné stresu je potřeba nacházet chvilky, kdy si uděláte čas jen pro sebe. Vůbec nejlepší je relaxovat na klidovém místě, v příjemném prostředí, kde se budete cítit dobře. Přinášíme Vám tip, jak si takovou relaxační místnost udělat doma díky poměrně jednoduché „vychytávce“. Tou jsou tolik populární kamenné obklady.
O co že se jedná? Je to v podstatě obkladový kámen, který se skládá z malých řezaných kousků, které jsou k sobě již slepeny pryskyřicovým lepidlem. Tím je dosaženo snadné aplikace, protože nemusíte skládat na zeď kamínek po kamínky. Naopak na zeď skládáte už celé dílce, takzvané formáty. To pro Vás znamená, že nemusíte na takovou práci shánět kameníka, což je dnes vymírající řemeslo. A je takřka nemožné najít vhodného řemeslníka s volným termínem.
Montáž zvládnete i svépomocí
Samotná realizace takové kamenné stěny se velice podobá klasickému obkládání keramických obkladů. S tím rozdílem, že zde není kladen takový důraz na přesnost jako v případě koupelnových kachlí. V případě kamene se totiž vyžaduje i určitá nepravidelnost, aby kámen nepůsobil uměle, ale přírodně.
Abyste obklad z přírodního kamene zdárně dostali na stěnu, budete potřebovat běžné zednické nářadí a elektrické míchadlo s úhlovou bruskou (pro krácení kamene). Obkladové panely se lepí běžnými flexibilními lepidly, což jsou běžné sypké hmoty, které se ředí jen s vodou. Před samotným nalepením obkladu nezapomeňte podklad řádně připravit a penetrovat.
Vybírejte kámen podle vlastností
Otázkou je, jak se v tom nepřeberném množství kamenů, které jsou dnes v obchodech vlastně zorientovat. Odpověď má dvě roviny. Jednak, a to hlavně, musíte vybírat podle vzhledu. Abyste se v kamenné místnosti cítili příjemně, musí na Vás kámen působit harmonicky. Výhodou přírodního kamene, jako takového, je jeho odstínová diverzita. Jednotlivé barvy se pak liší podle typů kamene. Jinými odstíny bude hrát křemenec a jinými zase břidlice nebo travertin.
Dalším vodítkem ve výběru je pak síla obkladu (plastičnost). Ta jde ruku v ruce i s celkovou hmotností kamene. Musíte brát v potaz to, na jakou stěnu budete obklad lepit a zda si můžete dovolit tuto stěnu nadměrně zatížit. Je velký rozdíl mezi obkladem, který váží 50 kg/m2 a tím, který váží třeba jen 20 kg/m2. Na běžné obývací stěně může tento rozdíl dělat ve výsledku i 300 kg, což není zanedbatelné.
Tak hodně štěstí.