Čeká nás léto. Jen sama příroda ví, jestli horké, nebo studenější. Nicméně ať už teploty budou jakékoli, Češi si koupání neodpustí, dle statistik je u nás bazén na každé třetí zahradě. Zpravidla s teplotou vody problém nebývá, ale kdybyste přeci jen bazén potřebovali trochu vyhřát a prodloužit si léto, a zajímají vás dostupné možnosti, čtěte.
Solární plachta
Zabijete dvě mouchy jednou ranou. Bazén ochráníte před padajícími nečistotami a zároveň ohřejete vodu. Plachta je vyrobena z bublinkové polyetylénové tepelně izolační plachty. Plave na hladině, bublinkami dolů. Bublinky fungují při slunečním záření jako čočky, a tím ohřívají vodu.
Další solární možnosti
Na podobném principu fungují i solární kryty, buď jeden větší velikosti nebo více menších velikostí, které opět díky materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, vodu ohřívají.
Další oblíbenou alternativou jsou solární podložky. Do těch je pomocí filtračního systému vháněna chladná voda z bazénu, v panelu (podložce) se ohřeje a teplá se vrací opět do bazénu. Teplotu v bazénu lze tímto způsobem zvýšit o 3 – 5 °C.
A ti nejnáročnější mohou pořídit přímo solární panely, které dokáží zajistit vodu teplejší až o 6 °C.
Tekutá plachta
Neviditelná ochrana, která snižuje odpařování vody a šetří energii pro ohřev vody. Jde vlastně o biologicky rozložitelnou kapalinu, která vytvoří na povrchu hladiny bazénu tenkou ochrannou vrstvu. Funguje i při zapojené filtraci.
Skleněná zástěna
Za některé tepelné ztráty může být zodpovědný vítr, který urychlí proces odpařování. Ve větrných oblastech se vyplatí vybudovat nižší skleněnou stěnu kolem bazénu.
Řešení za hubičku?
Jelikož tmavá barva absorbuje teplo ze slunce, stačí na hladinu vašeho bazénu rozložit několik velkých černých pytlů na odpadky. Ty budou pohlcovat teplo, ohřívat vodu a zároveň zabraňovat odpařování teplé vody na povrchu bazénu. A máte vodu jako kafe prakticky zadarmo.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bobvila