Stíhají vás noční můry? Víme, jak se léčí

Určitě to znáte – někdo vás honí, bojíte se, ale najednou se probudíte a zjistíte, že to všechno byla jen noční můra, která vás však velmi vyděsila. Noční můry jsou běžné, občas postihnou každého z nás, ovšem pokud se s nočními můrami potýkáte častěji, než je obvyklé, možná se jedná o zdravotní problém. Noční můry jsou totiž poruchy, které člověka přivádí do stavů úzkosti. Noční můry se vyskytují u dospělých, nejčastěji trápí ženy, u dětí se vyskytují takzvané noční děsy.

Pokud se vám často zdají noční můry, je třeba podstoupit léčbu. Přece jen noční můry mohou způsobit mnohá vážná zranění spícího. Navíc u dětí můžou noční děsy vyvolat trauma, které se s nimi potáhne až do dospělosti. Posléze se noční děsy velmi špatně léčí.

Noční můry a noční děsy jsou problémy zejména těch, kteří jsou často ve stresu nebo kteří se často dostávají do úzkostných stavů. Svou roli zde může hrát i genetika.

Jak se noční můry/noční děsy léčí?

Jelikož tyto poruchy, při kterých mají lidé živé sny, mohou vést až k samotnému zranění spícího člověka, měla by se podstoupit léčba, pokud jsou tedy noční můry na denním či častém pořádku. Nejdříve se musí potvrdit diagnóza, využívají se speciální spánkové laboratoře, taktéž se podstupuj polysomnografická vyšetření. Při potvrzení léčby se musí dbát preventivních opatření, které zabraňují případnému poranění či zranění postiženého. Naordinována je relaxace, díky které se snižuje stres a napětí, jež právě vyvolávají noční můry a děsy.

Velmi často se k léčbě využívají i takzvané farmakologické preparáty. Pokud hovoříme o farmakologických preparátech, hovoříme třeba o hypnotikách, jako je například diazepam, nebo také o antiepileptikách nebo antidepresivech.

Noční můry nejsou náměsíčnictví

Není pravda, že náměsíčný stav je vyvolán nočními můrami, jak si mnozí lidé myslí. Zatímco noční můry jsou poruchy, při kterých máme živé sny, při kterých se bojíme smrti či se bojíme něčeho jiného a které nás dohání do úzkostných stavů, náměsíčnictví je stav narušení vědomí projevující se ve spánku.

Autor: Tereza Čierníková

Pro magazín AAzdraví píše od srpna roku 2018. Milovaná práce jí každý den umožňuje nahlížet na zajímavá témata a také se věnovat koníčkům v podobě plavání a čtení.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments