Ačkoliv se o to centrální bankéři pokoušeli, bohužel se nakonec nepovedlo zabránit inflační spirále a neukotveným inflačním očekáváním, jak v rozhovoru pro Lidové noviny uvádí členy rady ČNB Tomáš Holub. Ten jako první veřejný představitel připustil, že inflační očekávání se nepodařilo ukotvit a přesvědčit lidi a firmy, že je zdražování dočasné.
Kolo se už roztočilo
Naopak, lidé a výrobci propadli dojmu, že tu s námi inflace bude delší dobu, a tak je nutné se na ni připravit. Zatímco na úrovni jednotlivců to znamená především požadavky na vysoký růst mezd, což zdražování dále podpoří, v případě podniků je to především zbytečně rychlé a vysoké navyšování cen.
Je nesporné, že výrobci a obchodníci čelí výrazně vyšším vstupním nákladům. Ovšem v rozporu s jejich vyjádřeními, že je stále do cen plně nepromítly, se ukazuje pravý opak. Nejenže je promítli, ale k tomu si navíc ještě navýšili marže. Zdražili tedy více, než bylo třeba. Je přitom otázkou, proč to udělali. Na jedné straně se mohou snažit pojistit před budoucností, ovšem Holub poukazuje ještě na další efekt.
Ukázalo se totiž, že lidi stále nakupují, přestože jejich oblíbené zboží nebo služby zdražily třeba o dvacet procent. A právě v prostředí neukotvených inflačních očekávání se může stát, že to obchodníci zkusí ještě jednou nebo dvakrát, aniž by měli nějakou zvláštní potřebu zdražovat.
Propad reálných příjmů
Jak uvádí Tomáš Holub, dnes všechny společnosti doslova propadly zdražovací mánii a nikdo z nich nechce být poslední. Zatímco dříve platil opak. Nikdo nechtěl být tím, kdo zdraží jako první, protože by to znamenalo, že zákazníci půjdou ke konkurenci. Teď ale nemají kam jít.
Bohužel se ale začínáme blížit momentu, kdy se tato spirála jednoduše přežene. Tehdy potom nějaký čas budou muset lidé vystačit s výrazně nižšími reálnými příjmy i úsporami. Zároveň ale půjde o první pozitivní signál, že se situace začíná obracet. Tehdy totiž firmy budou muset zase začít zlevňovat, protože pocítí nižší poptávku.
Foto: Shutterstock
Znovu se opakuji, že už jsem pochopil, proč byl únor 48. Komunisti trestali kulaky za to, že po válce bylo nedostatek všeho a tyhle stvůry se pěkně pakovali. Po převratu v roce 89 se těmhle dělala gloriola bůhví jací to nebyli chudáci, trpitelé a bojovníci proti bolševivismu. Nepřipadá Vám, že se historie opakuje, akorát s tím rozdílem, že nás neožebračuje nějaký sedlák, ale korporace hajzlíků, kteří se obohacují na lidech, kteří jsou nejzranitelnější? Důchodci, kteří dělali celý život, rodiny s dětmi atd….. 🙄 Zvracel bych z toho
Jako sorry, ale dnes v obchodě čerstvé plnotučné mléko… začátek roku 16,9 zdražili ho na 19,9 a teď?? 23,9 ? Dokázali to, za tyto peníze ho již nejsem ochotná kupovat. A doufám, že se už lide vzpamatují a řeknou DOST.
Jako první a doufám i poslední.
Nevím co čekáte,když stále cpete peníze, samé kompenzace, dávky, příspěvky co s tím asi lidi májí dělat? Šetřit? To už dělali a ČNB jim úspory znehodnotila!!!