Žili jsme 15 let v cizině. Měli jsme plat 200 tisíc, tady 35, jenže ceny jsou v Česku vyšší

Začíná se ukazovat, že něco je v České republice skutečně špatně. Zatímco místní mzdy nikdy ani zdaleka nedorostly západního standardu, už se mu zase v reálném vyjádření začínají vzdalovat. Je to způsobeno tím, že v tuzemsku panuje rekordní míra zdražování všeho, ať už to jsou energie nebo potraviny. Platy se ale tak rychle nezvyšují. V okolních zemích se také zdražuje, ale zdaleka ne takovým tempem. Výsledek? Češi zase chudnou.

Nízké platy a vysoké ceny

Pokud bychom byli na vysoké úrovni z hlediska platů, zřejmě by se to dalo rok dva vydržet. Jenže místní životní úroveň vůbec není dobrá, jakkoliv si mnozí namlouvají, že je.

V rámci informování o tuzemských cenách jsme se dostali k vyjádření páru, který žil delší dobu v cizině. “My jsme žili 15 let v Británii konkrétně v Glasgow a Aberdeenu a opravdu se to nedá srovnat. Byty 3 x levnější než v Praze nájmy levnější než v Praze a jídlo v supermarketu to byla úplně jiná kvalita. Platy jsme měli kolem 200k čistého měsíčně,” uvedl pro AAzdravi.cz čtenář Lukáš. Jeho manželce v Praze nabídli práci za 35 tisíc korun hrubého. Podle něj se za dobrý plat v hlavním městě považuje částka 50 tisíc korun, což je ale nedostatečné.

Nedá se tady normálně vyžít ani se 100k čistého měsíčně. S tímto platem si můžete dovolit koupit maximálně garsonku za 10mil. Ještě je tady všechno tak 15 let pozadu,” uzavírá své hodnocení Lukáš, který se z nedostatku jiných příležitostí dal na podnikání.

Lidé si v cizině vydělají za stejnou práci mnohem více peněz. / Foto: Shutterstock

Vyžijete jen obtížně

Stále více se mluví o tom, že zejména v Praze je život velmi drahý, a pokud někdo vydělává průměrnou mzdu, už si ho v podstatě nemůže dovolit. Velkým problémem jsou dlouhodobě zejména ceny nemovitostí a od nich se odvíjející ceny nájmů. K tomu se však teď přidává bezprecedentní zdražování zejména energií a také potravin.

Na papíře tak sice může výdělek ve výši 50 tisíc korun vypadat lákavě, ale vězte, že v Praze s ním vyžijete jen velmi obtížně. Za stejnou práci byste na západě dostali třikrát až čtyřikrát tolik. Ceny jsou zde přitom mnohdy nižší. Tak co je tady špatně?

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Kapoun
Pavel Kapoun
2 let

Když se jim vedlo v zahraničí tak nadstandardně, proč se vůbec vraceli? Ale dobře, pristoupím na vaši hru, reálného příběhu. Jistě se vrátili s cca 20 miliony. Mohou si dovolit luxusní nemovitost bez hypotéky a auto, tudíž bez starostí i s nižším příjmem… Trochu mi vaše články připomínají kdysi vydávaný časopis Hrom, kde vycházely výhradně naprosto vymyšlené, stupidní a nereálné příběhy…

Iris
Iris
2 let

Proč se tedy vraceli? Nebo je v Británii už nikdo nechtěl…?

Soudce Ti
Soudce Ti
2 let

Po dobu 15 let měli tedy společně příjem 400 tisíc čistého měsíčně .
A teď pohádku o pravdě.

Ludmila
Ludmila
2 let
Reply to  Soudce Ti

Přesně! Žijeme dodnes v cizině plat máme úměrný životu v zemích kde se zrovna nacházíme. Je to blud, tak tam měli zůstat. Syn byl také v Anglii v Mariottu ani manager tam nebral tak vysoký plat. Nebalamutte lidí a vraťte se tam kde vám bylo tak dobře.