Vysoké ceny energií jsou dnes do značné míry uměle vytvořené. Jsou totiž dílem spekulantů, kteří s těmito důležitými komoditami obchodují na burzách. Svým dílem k tomu přispívá také koncept takzvaných emisních povolenek, které měly za cíl penalizovat špinavější zdroje a prodražovat z nich tak výrobu energii.
Problematická zjištění
Tato strategie podle všeho selhala. Dnes se znovu elektřina masivně vyrábí z uhlí a výrobci jednoduše přirazí cenu za emisní povolenku tak, aby to zaplatil zákazník.
Mohlo by se zdát, že odpovědní úředníci budou primárně řešit tyto problémy. Tak tomu ale není. Navzdory skokovým nárůstům v cenách energií se v tomto ohledu neděje vůbec nic. Naopak, v tichosti se chystají další zásahy v rámci boje proti klimatické změně. Nově by to měly odnést krby či kamna na dřevo.
Jak se totiž ukazuje, také spalování dřeva vytváří řadu škodlivých sloučenin. Například ve Velké Británii podle nejnovější zprávy množství zplodin produkovaných pálením dřeva překonává dokonce zplodiny z veškeré silniční dopravy v zemi.
Velkým problémem jsou především částice známé pod označením PM 2,5, jež produkuje právě spalování dřeva a které jsou velmi škodlivé pro lidské tělo.
Také v Německu se stále více zaměřují na problematiku pálení dřeva. Místní agentura pro životní prostředí lidem už doporučila, aby upustili od zdrojů tepla založených právě na spalování tepla. Důvodem je mimo jiné to, že tyto zdroje nejsou jednoduše obnovitelné, přičemž koncepce počítá s používáním takových zdrojů, které lze snadno obnovit. Jak ale známo, dřevo je produkováno kácením lesů, které se obnovují mnoho desetiletí. Agentura upozornila rovněž na to, jakým způsobem dochází ke znečišťování ovzduší v důsledku pálení dřeva.
Začarovaný kruh
Aby toho nebylo málo, přidává se také Světová zdravotnická organizace. Ta má od letošního roku mnohem přísnější limity na znečištění ovzduší, kterých je prakticky nemožno dosáhnout, pokud by bylo spalování dřeva coby zdroje tepla zachováno.
Řada lidí však v poslední době na topení dřevem přešla v důsledku významně se zdražujícího plynu a elektřiny. Dřevo sice také podražilo, ale ne tolik. Vypadá to tedy jako začarovaný kruh. Úřednickými zásahy došlo k tomu, že zejména elektřina hodně zdražila. A tak se více topí dřevem, které však znečišťuje ovzduší. Namísto toho, aby se řešila příčina, má přijít další zákaz.
Není přitom jasné, kdy by mohl zákaz krbů či kamen na dřevo začít platit. Ale už jen skutečnost, že se o něm nahlas začalo mluvit, je důvodem k obavám.
Foto: Shutterstock
Co jeto za nesmysl s tim spalovanim dreva???
Drevem se topilo 1000let v domacnostech a nebyl zadny problem a z vynalezem fotovoltajky tepelych cerpadel a nesmyslnych ekologickych norem z Bruselu aby se clovek bal udelat si venku na zahrade par dobrot na grilu s rodinou .
Az dnesni hystericka lziva medialni masinerie aby se prodalo vic fotovoltajky na strechy domku a tepelnych cerpadel.. udelala z normalniho prorozeneho topeni dreva v kamnech .. nesmyslnou davovou medialni hysterii…
Nooo comment…
Ať nejdřív vyřeší Putlera a zajistí větší dodávky plynu a ropy a bude zase líp. Nebo se jedná o řízenou likvidaci obyvatel Evropy zprava Putin zleva Brusel. Nevím kdo je víc vypatlanej mozek. A nebo vystoupení z EU a bude klid a naší energii neprodávat. Ať se celá EU třeba posere z emisí, ale svět nezachrání, Indie, Čína a USA jim do toho pořád hází vidle….
Bohužel pičusi, kteří o tomto rozhodují, nemají ani znalosti absolventů základních škol.
Na to dojede celá EU – pokud se něco radikálně nezmění.
Děsí mě to.