Podle průzkumů i podle statistik se přeměňuje klientela v českých barech a restauracích. Zatímco dříve se lidé více scházeli v pivnicích a vinárnách, dnes jsou to především kavárny. Zde si vychutnávají rozličné nápoje. Co ale vlastně obsahuje instantní káva?
Turek je ještě stále v kurzu
Lidí, kteří si dávají dříve oblíbeného turka, pomalu ubývá. A je to dobře. Jedná se totiž podle studií o málo kvalitní způsob, jakým se dá káva vychutnat. Ještě o něco horší je pak ale prý instantní káva.
Proč je tolik oblíbená
Po pádu komunismu se v devadesátkách rozjel nový trend. Pila se instantní káva, která byla v té době považována za symbol přidané hodnoty a jistého luxusu. Byly u nás k sehnání zahraniční značky a snad nebylo obchodu, kde by se instantní káva nedala sehnat. Bohužel se ale nejednalo o přidanou hodnotu, za kterou se platilo. Obchodníci pouze využili aktuálního trendu a snažili se ze všech sil zvyšovat marži na oblíbeném nápoji. Ten se u nás v jednu dobu prodával dokonce za vyšší cenu než na západě.
V současné době je instantní káva stále oblíbená. Již ale pro jiný důvod. Jedná se totiž o nápoj, který připravíte během velmi krátké chvilky. Od jejího vzniku v roce 1901, kdy se o její vývoj postarali v Japonsku, tak výrazně šetří čas všem, kdo mají rychlou a neutuchající chuť na kávu.
Některé látky se ztratí
Během přípravy instantní kávy dochází ke změně struktury kávového nápoje. Během procesu výroby se prakticky káva rozbije a alternují se některé její vlastnosti. Například zde poté chybí silice i oleje, které jsou pro kávu typické. Zrno tak zcela ztratí některé své přirozené vlastnosti.
Instantní káva je ve srovnání s klasickou o něco více hořká. Výrobci se snaží tuto vlastnost kompenzovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Espressocoffeeguide