Kdo by snad čekal, že po velkém zdražování v první polovině tohoto roku už by se situace mohla v té druhé uklidnit, bude zřejmě vyveden z těžkého omylu. Naopak, z dnešního pohledu se ukazuje, že dosavadní zvyšování cen bylo pouhým začátkem, který bude mít pokračování.
Špatné rozhodnutí
Faktem je, že dramatickým způsobem vzrostly ceny energií, od čehož se odvíjí prakticky všechno ostatní. Na elektřině a plynu stojí nejen výroba, ale také doprava. A zvyšují se i náklady dalších surovin, které jsou potřeba pro výrobu potravin.
Vše je o to více bolestivé, že ze všeho nejvíce zdražují potraviny základní potřeby. Jde zejména o pečivo, mléčné výrobky a také maso. V případě oblíbeného kuřecího se přitom čeká další významný cenový nárůst, jak ve svém komentáři pro MF DNES upozornil čestný prezident Agrární komory Jan Veleba.
Důvody jsou přitom nasnadě. Česká republika totiž v posledních desetiletích ve velkém upouštěla od vlastních chovů a sázela na to, že dokáže levné kuřecí maso získat ze zahraničních trhů. To se dlouhou dobu dařilo a spotřebitel se mohl těšit z nízkých cen.
Jakmile se ale situace na světovém trhu obrátí, vrátí se toto rozhodnutí jako bumerang. Potravin začíná být nedostatek, a tak dosud největší exportéři začínají vývoz omezovat a soustředí produkci na vlastní trh. Tam je potom k mání za relativně normální cenu, což je třeba případ Polska. Část produkce se přitom stále vyváží, avšak pouze tam, kde jsou ochotni nabídnout výrazně zvýšenou cenu.
Česko se přitom mohlo dlouhou dobu spolehnout na vlastní chov kuřat. Byla tu ostatně letitá tradice. Avšak produkce v posledních deseti letech výrazně propadla a nedokáže pokrýt rostoucí spotřebu Čechů. Ostatně, průměrný člověk zde za rok zkonzumuje 29 kilogramů kuřecího masa.
Vysoká hranice již brzy padne
Cena kuřecího v důsledku těchto vlivů rychle roste. Podle Veleby již brzy překročí hranici 200 korun za kilogram v případě prsních řízků. Kilo celého kuřete potom bude stát více než sto korun.
A co hůře, na těchto cenách se kuřecí zřejmě nezastaví. Náklady dále rostou, a tak porostou i ceny pro koncového zákazníka.
Lidé už kuřecí maso přestávají kupovat v takovém množství jako dříve. “Musela jsem ho omezit, protože cena se za posledních pár měsíců zdvojnásobila. Dříve jsme kuře dělali několikrát do týdne, teď maximálně jednou,” uvedla paní Martina, na kterou jsme narazili v jednom z pražských Albertů.
Foto: Shutterstock
zlaty domaci hospodarstvi..nejaky kure se muzeme vysrat..zabijeme si trimesicniho kralika a je to luxusnejsi nez nejaky zapraskany kure ktery je nacpany praskama a napichany vodou kvuli vaze