Oční vady mohou potrápit nejen dospělé, ale samozřejmě i děti. Bohužel zrovna u dětí je mnohdy problém jakékoli nedokonalosti odhalit, protože děti vám zpravidla neřeknou, že špatně vidí. Proto je to právě na rodičích, kteří mají za zrak svých dětí zodpovědnost, aby případné problémy odhalili a začali je včas řešit.
Jaké jsou oční vady u dětí?
Mezi nejčastější oční vady u dětí jednoznačně patří krátkozrakost, která podle statistik potrápí cca 15-20 % dětí školního věku. Krátkozrakost se projevuje tak, že děti špatně vidí do dálky, ale zato do blízka vidí dobře. Zpravidla se zrovna tahle vada projeví při nástupu do školy, zhoršuje se pak v pubertálním věku.
Mezi další vady patří dalekozrakost a tupozrakost. Obecně platí, že čím je dítě menší, tím složitěji se u něho oční vada diagnostikuje.
Zrak musíte kontrolovat už v kojeneckém věku
Podle odborníků je důležité, aby rodiče dbali na kontrolu zraku již v kojeneckém věku. Všímejte si reakcí na zrakové podněty, které vaše dítko má a pakliže zpozorujete něco, co se vám nebude zdát, neváhejte a vezměte dítko k lékaři. Mezi nedostatečné reakce patří třeba skutečnost, že dítko neotáčí hlavičku za hračkami, nereaguje nebo naopak reaguje až přehnaně na světlo.
Dá se očním vadám předcházet?
Bohužel neexistuje způsob, který by zaručil prevenci vzniku očních vad. Dobrou zprávou ale je, že většina těchto očních vad sama od sebe po určité době vymizí a odezní. Lékaři podotýkají, že oční vady se mohou s postupem věku různě měnit, proto není žádnou výjimkou, že někteří pacienti třeba po několika letech mohou přestat používat dioptrické brýle.
Jediná vada, které se dá předcházet, je tupozrakost. U té je ale velmi důležitá včasná diagnóza a brzké odhalení problému, kdy dítě dostane buď dioptrické brýle nebo okluzi.