Jedince, kteří trpí Tourettovým syndromem si většinou společnost představuje jako osoby, které vykřikují náhodně vulgární slova nebo trpí nějakým závažným tikem. Ve skutečnosti se jedná o neurologicko-psychiatrickou poruchu, která sahá mnohem hlouběji a v současnosti neexistuje účinný postup, která by pacientovi zaručil vyléčení.
Jak lidé s Tourettovým syndromem působí na okolí
Lidé trpící touto poruchou trpí určitou formou tiku, ať už zvukového nebo pohybového. V prvním případě se jedná například o záškuby končetin, hlavy, různé grimasy nebo prudké pohyby. Pacienti, kteří trpí zvukovými tiky, vykřikují slova, neurčité zvuky nebo dokonce vulgarismy. V každém případě se jedná o impuls, který nelze zastavit, i když se postižený snaží sebevíc. Okolí tudíž musí být chápavé a mít na mysli, že Tourettův syndrom je stejně závažné neurologické onemocnění, jako každé další.
Počáteční vyšetření
V případě, že máte vy nebo váš lékař podezření na možné projevy Tourettova syndromu, je nutné provést určité preventivní kroky. Pacient nejprve navštěvuje oddělení neurologie, a poté různá vyšetření, jako je CT, EEG či magnetickou rezonanci, při které se odborníci ujistí, že je mozek pacienta v pořádku a mohou vyloučit další nemoci a obtíže.
Jaká je možná léčba?
Tourettův syndrom se projevuje u dětí, dospívajících, dospělých, ale i seniorů. Často se můžeme setkat s jevem, kdy dítě, které trpělo touto poruchou, nemá v dospělosti žádný problém, protože příznaky jednoduše odezní. V opačném případě se s poruchou nedá příliš bojovat.
Lékaři nabízejí léčbu pomocí terapie, která se zaměřuje spíše na potlačení nejhorších projevů, zmírnění tiků a hlasitých projevů. Mimo to lze užívat také léků, které však lékaři svým pacientům předepisují jen občas.
Léčbu je nutné nechat na profesionálech
Je důležité si uvědomit, že se nejedná o poruchu, kterou by mohla řešit, či dokonce léčit rodina. Lékaři mají již ověřené postupy, kterými se snaží pacientovi pomoci. Jakékoliv domácí experimenty jsou proto naprosto vyloučené.