Mandelinku nikdo nezval. Přesto se nastěhovala do našich brambor naprosto drze a ještě si zde tvoří nové kolonie potomků. Napadá nás klasický postup – koupit si postřik plný chemie. Na druhou stranu ale nechceme své dobroty polévat chemickou směsí, se kterou si zaneřádíme celý záhon. Jde to i jinak?
Když se objeví larvy
Larvy se na listech zeleniny objevují kdykoliv během vegetačního období. Nemusíte si jich přitom ani na první pohled všimnout. Jedná se o kuličky načervenalé barvy, které se nacházejí na listech. Nemusíte je poznat, ale o jejich přítomnosti vás informuje jejich dospělý zástupce – mandelinku bramborovou si jen tak s něčím nespletete. Přitom se jich můžeme vcelku snadno zbavit i bez toho, aniž bychom museli na naši vlastní potravu lít chemii.
Pryč s ní!
Klasický a nejvíce ekologický způsob je prověřený generacemi. Pokud tedy nemáte lány brambor, určitě jej aplikujte. Stačí dospělé brouky chodit pravidelně sbírat. Sběr je zaručený způsob, jak s mandelinkami zatočit.
Pokud si ale nepřejete zůstat na tohoto škůdce sami, můžete povolat mocnou přírodu, aby vám pomohla. Mandelinka totiž naprosto nesnáší berušky. Snadno zkonzumují jejich larvy. Berušky tedy určitě na svou zahrádku pozvěte, a to v hojném počtu. Berušky milují měsíček nebo tymián. V blízkosti brambor by proto tyto rostliny neměly chybět.
Využijeme kryt
Někdy se nám nechce sbírat. Zde se můžeme spolehnout na kryty. Tyto speciální zahradnické pomůcky snadno zakryjí celý řádek a zabrání tak škůdcům, aby se na listech a rostlinách usídlili a nakladli zde další generace nezvaných hostů.
Esenciální oleje
Ještě jedna věc pomáhá. Ještě, než sáhnete po chemické kaši, se podívejte po neemovém oleji. Právě ten se postará o to, aby se larvy z vajíček nevylíhly. Pomůže vám na zahradě i se sviluškami. Ještě třeba máta peprná, nebo obyčejný pepř ve spreji, to jsou zaručené tipy zahrádkářů.
Každý z nás si může vybrat svou vlastní cestu. Přejete si jít na mandelinky bez chemie? Můžete.
Foto: Shutterstock