Znečištěná žehlící plocha, vodní kámen, nefunkční napařování. To vše dokáže žehlení pěkně znepříjemnit. Ale nezoufejte, nemusíte odnést dvou žehličku doslova do starého železa. Vyzkoušejte některou z babských rad, jak žehličce zase vrátit lesk a funkčnost.
Zubní pasta
Snad nejdostupnější prostředek skvělý na menší připáleniny. Na vychladlou plochu naneseme hadříkem trochu zubní pasty a krouživými pohyby připáleninu vyčistíme. Poté opatrně omyjeme, otřeme a můžeme vesele pokračovat v žehlení.
Ocet
Ocet je nepostradatelný pomocník v domácnosti. Dá se použít skoro na všechno a ani s žehličkou tomu není jinak. Namočíme hadřík do octa a přejíždíme po teplé ploše žehličky. Dáváme pozor jednak, abychom se neopařili, jednak, aby se ocet nedostal do napařovacích otvorů.
Sůl a citron
Vhodnější pro starší typy žehliček, u nových by mohlo dojít k poškrábání povrchu. Rozkrojíme citron napůl, posypeme solí a potřeme vychladlou plochu žehličky. Necháme 5 minut působit, poté omyjeme či přetřeme vlhkým hadříkem a nakonec vysušíme.
Jedlá soda
Jedlou sodu buď smícháme s vodou do konzistence pasty, kterou naneseme na studenou žehlící plochu a necháme krátce působit, nebo do konzistence roztoku. Do něj namočíme hadřík a žehlící plochu přečistíme. Poté přetřeme vlhkým hadříkem.
Nutno poznamenat, že pokud nemáte riskování v krvi, raději se inspirujte v návodu nebo žehličku reklamujte. Většina výrobců totiž použití těchto přípravků k čištění nedoporučuje, proto by vám nemusela být uznána případná reklamace.
A co vodní kámen?
Vodní kámen je při žehlení problém, protože brání průniku páry přes napařovací otvory, navíc se může uvolňovat, a tak znečistit prádlo. Zbavíme se ho jednoduše. Smícháme ocet s vodou v poměru 1:1 a směs nalijeme do nádržky na vodu. Necháme pár minut napařovat, poté několikrát vypláchneme čistou vodou. Napařovací otvory nejúčinněji vyčistíme vatovými tyčinkami do uší.
Prevence
Skvěle. Žehličku vyčistit dokážeme, ale ještě lepší by bylo, aby se nám už nikdy nezanesla. Jak vlastně k znečištění žehličky dochází? Textilní vlákna se na žehličku nataví a potom špiní další látky. Proto je třeba následovat rady našich maminek, že nízkoteplotní tkaniny jako nylon nebo hedvábí žehlíme nejdříve, na konec si necháme bavlnu a len. Snažíme se také dodržovat doporučené teploty pro konkrétní druhy tkanin. Pro prodloužení životnosti žehličky je třeba po každém žehlení vylévat vodu z nádržky a skladovat žehličku ve vertikální poloze. Pomoct může také destilovaná voda místo vody z kohoutku.
Foto: Shutterstock