Umíte si správně změřit tlak? Dejte si pozor na časté chyby

V současné době není žádným překvapivým jevem, že si můžeme změřit tlak doma. Pro mnoho lidí je to obrovská výhoda, protože si mohou hodnoty tlaku kdykoli pohodlně zkontrolovat. Domácí měření tlaku jistě ocení i ti, kteří trpí tzv. syndromem bílého pláště – v důsledku toho mají u lékaře pokaždé tlak vyšší, nežli jaká je jeho přirozená hodnota.

Umíte si změřit tlak? A umíte to správně?

Snad každý z nás si dokáže změřit tlak, vždyť na tom přece nic není. Jenže pozor! Důležité v tomto případě je, jestli si tlak měříte správně. Možná jste teď chtěli namítnout, že na měření tlaku není nic složitého – stačí si nasadit tlakoměr, stisknout tlačítko a poté vyčkat na výsledek.

Možná vás to překvapí, ale mnoho lidí si neumí změřit tlak správně. Mnohdy pak naměří úplně jiné hodnoty, což může vést k chybnému úsudku.

Jak si správně změřit tlak? Máme pár rad!

Jestliže si i vy čas od času změříte tlak doma, abyste se ujistili, že je všechno v pořádku, pak jsou následující řádky určené právě vám. Poradíme vám v nich, jak správně postupovat při měření tlaku a možná vás překvapí, že někdy stačí i maličkost a naměřené hodnoty se mohou výrazně lišit.

1. Posaďte se a uklidněte se

Jako první je potřeba se pohodlně usadit a uklidnit se. V tuto chvíli vytěsněte z hlavy všechny myšlenky, zapomeňte na běžné starosti a snažte se být v naprostém klidu.

2. Nenechte se rušit okolními vlivy

K měření tlaku byste měli přistupovat tehdy, nacházíte-li se v klidném prostředí. Za rušivý element, který může ovlivnit naměřené výsledky, patří třeba puštěná televize či rádio, vyrušit vás mohou i veselá dítka.

3. Mějte ruku ve správné poloze

Pro naměření správných hodnot je potřeba, abyste měli ruku ve správné poloze. Pokud používáte pažní tlakoměr, mějte předloktí volně ve výši srdce. Používáte-li zápěstní tlakoměr, dějte zápěstí do výšky srdce.

4. Před měřením si zajděte na WC

Ještě než se uchýlíte k měření tlaku, měli byste si zajít na WC a zde se vyčurat. Možná to nevíte, ale plný močový měchýř může negativně ovlivnit vaše výsledky a to až o 10 mmHg.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments