Zbylo vám po akci trochu zlatavého moku a přemýšlíte, co s ním? Za žádnou cenu jej nevylévejte, pomůže vaši zahrádku zbavit škůdců. Jako bonus si zajistíte zcela přírodní hnojivo.
Na zdraví!
Dnes nebudete připíjet vy, ale vaše rostliny. Zda budou bujaré, to se asi nedozvíme, ale rozhodně si oblíbený chmelový nápoj řádně užijí.
Pivo v sobě nese mnoho prospěšných látek. Většinou se lijí do našeho hrdla, občas ale zbyde i pro zahrádku. Kvasinky a bakterie, oxid uhličitý, minerály v podobě draslíku, hořčíku, křemíku a fosforu, nebo také sacharidy. Myslíte si, že rostliny neocení vitamíny? Omyl! Skupina vitamínů B, ale také K, E, A nebo C se v pivě vyskytují zcela přirozeně.
Kdo by si nepřál, aby se jeho rostliny dostaly k bio stimulantu. Pravidelné přihnojování pivem zajišťuje květeně větší odolnost vůči škůdcům a chorobám. Jestli je vaše pivo nepasterizované a nejsou v něm konzervanty, o to lépe.
Jdeme na jedno
Jak vlastně připravit pivní hnojivo, aby si vaše rostliny pochutnaly? Nejlépe uděláte, když jej smícháte v poměru deset ku jedné s vodou. Hnojit bychom měli především kořeny. Na listy pivo nenalévejte. Pro jednu rostlinu použijte nejprve klasickou zálivku, poté nejvíce půl litru hnojiva s pivem.
Proti škůdcům
Pivo vám může posloužit i jako prostředek proti škůdcům. Budete potřebovat 50 gramů mýdla, které si rozpustíte v deseti litrech vody. Následně zde přidejte litr piva. A máte postřik na listy.
Jarní postřik s pivem se hodí zejména na jaře, kdy jsou sazenice ještě poměrně slabé. Dokonale tak podpoříte pivním hnojivem jejich růst, ale také je postřikem ochráníte před škůdci. Rostliny mají mnohem větší šanci, že se ujmou a budou odolné proti žloutnutí listů. Angrešty vám zase poděkují za dostatek živin pro rychlejší dozrání plodů.
Pivní hnojivo se nehodí pro tyto druhy zeleniny: česnek, brambory a cibuli. Raději si jej ponechejte pro rajčata a další plodiny.
Foto: redakce AAzdraví.cz, zdroj: Balconygardenweb