U některých rostlin vám záleží na krásných květech, jinde se těšíte na plody nebo v případě bylinek na voňavou nať. Abyste dosáhli vytýčených cílů, je třeba rostliny zalévat. Poradíme vám tajnou přísadu do zálivky, kterou přidávejte v době rašení.
Aby květiny prospívaly
Rostliny potřebují mnoho živin, proto je problematické zejména jejich pěstění v květináčích, kde živiny rychle docházejí. Museli byste květiny přesazovat každé tři měsíce do půdy bohaté na živiny, abyste jim zajistili dobrý růst. Alternativou jsou syntetická hnojiva, ale s těmi se každý neztotožňuje. Někdy postačí obohatit vrchní zálivku.
Než začnou nasazovat pupeny
Než začnou květiny nasazovat pupeny, přidávejte do zálivky ricinový olej. Zlepšuje zdravotní stav rostlin, urychluje růst a pomáhá rostlinám lépe vstřebávat živiny z půdy. Rostliny budou nádherně kvést, květy budou větší a barevnější. Rovněž rostlina v květu déle vydrží.
Proč ricinový olej
Ricinový olej je směs kyseliny olejové, linolové a ricinové. Více než 80 % směsi tvoří kyselina ricinol ta podporuje rostliny v růstu. Ricinový olej je antibakteriální, používá se v boji proti plísním a virům. Než jde rostlina do květu, působí ricinový olej jako stimulant. Rovněž má regenerační účinky.
Jak připravit hnojivo z ricinového oleje
Na přípravu ricinového oleje potřebujete plastovou láhev o větším objemu, ideální je dvoulitrová PET láhev. Vlijte do láhve vodu, tu nechejte jeden den odstát nebo použijte vodu dešťovou. Do vody vmíchejte 2 čajové lžičky ricinového oleje a dobře láhev protřepejte. Připraveným hnojivem pravidelně zalévejte květiny. Před zaléváním musí být směs dobře protřepána na povrchu se nesmí tvořit olejový film.
Zbavte pokojové rostliny škůdců
Proti škůdcům dobře pomáhá voda, důkladně opláchněte listy větších rostlin sprchou. Můžete použít roztok vody s levandulí nebo s tymiánem. Vůně odhání mšice. Také pomáhá zasazení levandule v blízkosti rostlin.
Foto: Shutterstock