Napadlo vás někdy, zda je možné pořídit si v obchodě vejce, ze kterého se vylíhne kuře? Pokud by to bylo tak snadné, běžně by se to stávalo. Naštěstí nic takového se neděje. Do běžné obchodní sítě se oplodněná vajíčka nedostanou. Většina vajec pochází z drůbežáren, kde se chovají slepice pouze na vejce, bez kohoutů.
Existuje výjimka
Přesto, že u nás se k takové specialitě nedostanete, ve světě existuje výjimka. Balut je kombinací vejce a nevylíhnutého kuřete. Častější je balut připravovaný z kachního vejce. Obzvlášť na Filipínách je tento zvláštní pokrm velice populární. Jde o jídlo, které se připravuje jak ve street food stáncích, tak i v luxusních restauracích. Uvnitř vejce najdeme částečně vyvinutou kachnu, která je také určena ke konzumaci. Často máte i na výběr, zárodek může být v různém stádiu vývoje. Za největší pochoutku ale bývá označován větší, zhruba třítýdenní zárodek.
Jak se balut připravuje?
Oplozená kachní, případně kuřecí vejce se uloží na teplé místo, například do písku, a nechají se dozrát po dobu devíti dnů. Pak se vejce prosvítí a zkontrolují – pokud jsou embrya živá, pokračuje se dál. Díky vhodné teplotě se dá uspíšit růst a ovlivnit chuť. Mezi 14. – 16. dnem je embryo již dost velké a usazené těsně pod skořápkou. V této fázi se na Filipínách připravuje k finální úpravě a následné konzumaci. Další úprava spočívá v uvaření vejce. Délka varu by neměla přesáhnout 30 minut. Pak je balut připraven ke konzumaci.
Konzumovat se dá v ruce i na talíři
Vzhledem k tomu, že je k dostání i u stánků, kde vám ho dají jen tak do ruky, nemusíte řešit etiketu. Nicméně pokud si ho chcete vychutnat v restauraci, budete ho pravděpodobně vyjídat lžičkou, jako při konzumaci vejce naměkko. Vyzkoušet toto jídlo v restauraci je vhodnější z důvodu, že může být i zdrojem různých bakterií – záleží na podmínkách skladování a přípravě.
Foto: Shutterstock
Za živa uvařit kachňata či kuřátka,vyloženě týrání zvířat!Lidi už opravdu neví co by žrali,hnus!