Letošní rok řeší Chorvatsko nejrůznější potíže, které ovlivňují kvalitu dovolené těch, kteří se sem v létě vydávají, a aby toho nebylo málo, přibývá i další komplikace. Už v posledních letech se zdálo, že u pobřeží této země velkým tempem přibývá nepříjemných a nebezpečných medúz. To se letos opět potvrdilo, jak informuje Centrum mořského výzkumu v Rovinji.
Některé druhy jsou nepříjemné
Mořští biologové uvádějí, že se u pobřeží nachází i nové druhy, které tu ještě nebyly v takové míře pozorovány. Největší problémy však způsobují medúzy známé jako talířovky a kořenoústky. Ty se momentálně vyskytují především kolem oblíbené Istrie, ale narazit na ně lze i jinde.
Tyto medúzy sice nejsou přímo životu nebezpečné, avšak zejména talířovky dokáží člověka velmi silně popálit. Takové rány se pak špatně zacelují a zanechávají i celoživotní jizvy. Nehledě na to, že pokud k žahnutí dojde na větší hloubce, může se člověk leknout, případně upadnout do šoku, a hrozí utonutí.
Jak se zachovat
Ideální je pochopitelně se k těmto medúzám vůbec nepřibližovat. To však předpokládá opatrný pohyb ve vodě, který vyznává málokdo. Tito tvorové jsou totiž pod vodou a často je uvidíte až na poslední chvíli.
Pakliže už dojde k požahání, měli byste místo co nejrychleji opláchnout mořskou vodou. Následně vezměte pinzetu a odstraňte z kůže zbytky chapadel medúzy. V žádném případě ale místo neoplachujte čerstvou vodou z kohoutku. To totiž bolest jen zhorší.
Zdá se, že problém s medúzami se v Chorvatsku každoročně zhoršuje. Letos se před sezónou objevovaly zprávy o jejich přemnožení. Pobřeží jich prý bylo plné, což komplikovalo práci rybářům. Medúzy však obvykle s příchodem teplejšího počasí zmizí. Stále více jich nicméně ve vodách zůstává.
Foto: Shutterstock