Vyprat kožené oděvy se mnoho z nás bojí. Když ale máte mašinu, nic jiného vám nezbývá. Je potřeba ji udržovat v čistotě a reprezentativním vzhledu. Jak na to?
Nadčasový kus oděvu
Kožené oděvy jsou základem šatníku. Pokud neměníte velikosti, vydrží vám jedna bunda i několik desetiletí. Cokoliv si na sebe vezmete, kůže dokonale doplní. Jedná se tedy o dokonale udržitelnou módu, nepotřebujete stále nové a nové kousky oděvů. Odolná kůže vydrží skutečně dlouho. Jak ale na údržbu tohoto materiálu, který nikdy nevyjde z módy a zpracovává přírodní materiál, který zde s námi byl odnepaměti?
Může kůže do pračky?
Praní kožených textilií v pračce byste měli ze svých pokusů rozhodně vyškrtnout. Bunda, kalhoty nebo další části oděvu takto rychle přijdou nejen o svůj tvar, ale také o přirozenou texturu. V pračce kůže ztrácí lesk a jemnost. Vytáhnete tedy nevzhledný matný kousek, který si již na sebe jen stěží vezmete, což je velká škoda.
Ošetření proveďte ihned
Pořídili jste si nový kožený kus oděvu. Jako první jej ihned naimpregnujte. Pořiďte si speciální prostředek na kůži, který bude chránit oblečení proti vlhkosti i špíně. Následně když zjistíte, že na oděvu ulpěla nečistota, snadno ji pomocí namočené houbičky odstraníte. Zbavit se nečistoty ještě ve fázi, kdy není zaschlá, je základ úspěchu.
Vysušení musí být důkladné
Po ošetření kůže je nutné ji důkladně vysušit. Obecně tedy platí, že bychom se do větších čisticích prací neměli pouštět v době, kdy je venku deštivo. Bunda by měla schnout v místě s dobrým prouděním vzduchu, nikoliv však na přímém slunci. Záhyby na oděvu můžete přes složenou utěrku přežehlit, a to na program určený pro vlnu.
Kožené oděvy se nesmí vkládat do pračky. Jednou za rok byste měli odnést oblečení do profesionální čistírny, aby si zachovalo svou podobu a svěžest.
Foto: Shutterstock