Zkušení zahrádkáři vědí, že cibuli je třeba pořádně přihnojit, aby na podzim plodila velké množství silných a zdravých plodů. Hnojit bychom měli v červnu, případně na začátku července, takže je na to právě nejvyšší čas!
Ideální hnojivo pro cibule
Na 50 litrů vody si připravte: půl kila dřevěného popela, půl kila vápnitého dolomitu, 50 g monofosfátu draselného a 50 g granulovaného hnoje. Všechno nasypte do vody připravené pro zálivku a zalijte s tím vaše cibulové záhony. Ideálně volte pro hnojení čas, kdy je země navlhčená spadlou rosou – brzo po ránu, nebo pozdě večer. Pozor: v případě cibule není vhodné k hnojení používat chlévský hnůj!
Hnojení by mělo cibuli stačit jednou za sezónu, ale klidně je svému záhonu poskytněte víckrát – třeba jednou za měsíc.
Další péče o cibuli
Na to, aby se cibuli dobře dařilo, je důležité myslet už před sázením. Měli bychom ji umístit do lehké, písčité, mírně kyselé půdy. V překyselené půdě se vám cibule nejspíš neuchytí, v hutné jílovité zase bude pravděpodobně hnít, dlouho nevydrží a nenaroste do dobré velikosti.
Cibuli je dobré vysazovat na slunečné místo, protože ve stínu nebo chladném prostoru se jí nebude zrovna dvakrát dobře dařit. Zároveň jí však může ublížit i vystavění silnému přímému slunci, proto musíte místo pro její vysázení volit šalamounsky.
Když už se cibule uchytí a začne zdárně růst, je důležité ji často zbavovat plevele, který se kolem ní pravděpodobně usadí. S tím, jak cibule poroste, bude také potřebovat stále víc vody, proto ji musíte pravidelně zalévat a dávat pozor, aby byla zálivka dostatečná.
Jaký je váš trik na hojnou úrodu cibule?
Jste-li zkušení zahrádkáři, určitě máte dost rad, jak by se cibule správně měla pěstovat. Znáte hnojivo, které jsme popsali v článku? Nebo snad máte vlastní recept? Či necháváte celou věc na přírodě a nehnojíte?
Foto: Shutterstock
Díky za poučný článek.