Naše babičky uměly knedlíky připravit tak, aby se nikdy nerozvařily. Patříte mezi profíky a znáte jej také, nebo se jej budete teprve učit?
Základ české kuchyně
Tradiční česká kuchyně se bez knedlíků neobejde. Doprovázejí naše tradiční pokrmy, ale slouží i jako rychlá svačina nebo večeře – stačí na másle osmahnout nakrájený knedlík, zalít jej vajíčky a máte výborný a rychlý pokrm. Není přitom potřeba si knedlíky kupovat. Můžete se je naučit připravovat i sami. Nebudou slizké, rozvařené, ani rozmočené.
Jak dlouho je knedlík s námi?
Knedlíky se připravovaly již ve středověku. V 17. století se dokonce připravovaly z mouky a pekly se. O dvě staletí později se staly hlavním jídlem a poznaly nové podoby, například rýži jako hlavní ingredienci. Knedlíky byly v té době připravovány i s náplněmi, nebo měly nespočet tvarů. Ty naše, české knedlíky, známe zejména ve formě válce. V Rakousku se spíše používaly noky, v Německu zase kulaté knedlíky.
Budeme je připravovat v páře
Tradiční knedlíky budeme připravovat v páře. Je jednoduchá, navíc máte jistotu, že nic nepokazíte. Nic nemusíte hlídat, knedlíky nebudou oslizlé. Vařením v páře si zajistíte nadýchaný vnitřek celého knedlíku.
Napařovací sítko by vám nemělo chybět. Během přípravy knedlíku se také hodí hrnec zakrýt pokličkou, aby z něj pára neunikala, ale podílela se na dokonalé podobě pokrmu. Knedlík bude potřeba v páře vařit dostatečně dlouho, což některé pařáčky s krátkými nožkami nezvládnou a vody bude málo. Nebojte se proto podložit nožky tak, že si vytvoříte pod nožky pařáčku z alobalu pevné kuličky.
Utěrka skvěle poslouží
Nemáte pařáček? To vůbec nevadí. stačí, když přes okraj hrnce položíte kus tkaniny, nebo přímo utěrku. Konce uvažte za uši hrnce. Vložte těsto do připraveného pelíšku a přiklopte jej pokličkou. Vařit knedlík na páře se doporučuje alespoň dvacet minut, vždy ale záleží na konkrétním receptu a množství těsta, které používáte. Bramborové těsto má většinou podobnou dobu, kdy je potřeba je v páře vařit.
Během přípravy knedlíků by se voda neměla dotýkat jejich povrchu. Snažte se, aby voda stále mírně vřela.
Foto: Shutterstock