Letošní ukončení platnosti některých bankovek se opravdu nepovedlo. Spustilo totiž nemalé zmatky u zákazníků a obchodníků. Ti často neví, které bankovky už neplatí a které naopak ještě ano.
Konec platnosti s jednou výjimkou
Ke dni 30. června skončila platnost poměrně velkému množství bankovek v nominálních hodnotách 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč. Jde o vzory 1995, 1996, 1997, 1998 a 1999. V oběhu zůstaly pouze bankovky, jejichž vzory vznikly až po roce 2000.
Jednoduchým poznávacím znamením těchto bankovek je úzký přerušovaný stříbrný proužek, který je viditelný na první pohled. Nemusíte se tak příliš zaobírat samotnými ročníky, takto tyto bankovky okamžitě rozpoznáte. Stejně jako obchodníci.
Jenže v tom je právě velký problém. Jedinou bankovkou, která zůstala v platnosti se starým vzorem z roku 1999, je totiž z nejasných důvodů ta nejvyšší, a sice pětitisícovka. S tou můžete stále platit, i když má na sobě právě zmíněný proužek.
Nepříjemnosti u pokladny
To ale zejména v obchodech vytváří velké zmatky, protože pokladní jsou zcela zjevně instruovány, aby bankovky s proužkem již nepřijímaly. “Dostala jsem výplatu v hotovosti, celkem čtyři pětitisícové bankovky. Když jsem s ní ale chtěla zaplatit v Kauflandu, pokladní ji nepřijala. Celý nákup jsem tam tak musela nechat,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Andrea. Situace se přitom opakovala v dalších dvou obchodech. Nebylo to vůbec příjemné, pokladní se prý tvářily, jako by je chtěla ošidit. Žena si tak nakonec musela peníze vložit na účet u přepážky své banky a následně zaplatit kartou.
Podobné trable popisují i další zákazníci. Obchody jednoduše považují všechny bankovky se stříbrným pruhem za vyřazené a nedělají žádné rozdíly. Obzvlášť, když přijetí pětitisícovky je pro pokladní vždy ošemetné, protože se bojí, aby nešlo o padělek.
Česká národní banka tak způsobila v placení velké zmatky. Stále však platí, že až do 30. června 2024 je možné veškeré již neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech bank. Pokud máte problém, můžete si zde vyměnit i pětitisícovku, i když je stále platná.
Foto: Shutterstock
Je to asi takto. Na poste mi rekli, ze mi bankovku nevemou, mam si ji vymenit v bance. V bance mi rekli, ze v tom nevidi problem, ze tou bankovkou s uzkym prouzkem muzu platit jeste 2 roky a ze mi ji nevymeni. Sla jsem do lekarny a tam mi ji odmitli s tim, ze uz neplati. Vtipne, ne? Mimochodem bankovky dostavaji treba deti k narozeninam, za vysvedceni apod.a spousta duchodcu nema kreditni kartu…takze tak.
Nevím proč by velké obchody s denní tržbou např. nad 100 tis. Kč nemohli i prošlé bankovky přijmout, vždyť je vymění stejně v bance a o nic nepřijdou a z množství peněz co se točí v obchodě tyto obchody to nic neudělá, navíc tím poslouží zákazníkům se zbavit neplatných bankovek a ČNB jej takto rychleji vyřadí z oběhu. Navíc má zákazník si bankovky vyměňovat sám v bankách nebo to mohou udělat obchody, co by přece pro zákazníky neudělali.
Zapamatovat si výjimku myslím není problém… Ale ještě menší problém jistě je si ve vkladovem bankomatu, kterých je víc a víc, kdykoliv nonstop penízky vložit na ten účet a je hotovo 🙂 docela má paní v příběhu (pokud není smyšlený) štěstí, že její banka ještě má na přepážce hotovostní operace 🙂 ale čekat by se mi ve frontě v bance nechtělo
Já platím a budu všude platit pouze penězi. Nemám rád plastovou kartu.Tou pouze vybírám v bankomatu.
Ono se dá platit i kartou v mobilu. To není plastová karta a je to pohodlnější a hlavně bezpečnější :-))
Bože kdo ještě v dnešní době platí kešem?
Třeba ti, kteří nakupují raději v malých obchodech – tam většinou karty nevedou.
Lidi co jsou v exekucích a nemohou používat bankovní účet, když ten chráněný je na dvě věci.
Já. Třeba u vetnamce, nebo když mi přivezou dřevo, cihly, palety. Nebo známému co mi opravý auto nebo když si koupím od někoho třeba kolečkové brusle….
132