Pohled na čísla statistického úřadu ohledně inflace dokáže spolehlivě způsobit špatnou náladu. Asi nikdo by si ještě v loňském roce nedokázal představit, že ceny najednou vystřelí takovým způsobem nahoru a že zdraží doslova vše, co lidé potřebují. Od potravin přes energie až po bydlení.
Výhoda končí
A právě poslední jmenovaná položka skrývá hned několikanásobný problém. Kromě toho, že stále zdražují ceny samotného bydlení, tedy nejčastěji bytů, raketově rostou i ceny produktů, které jsou potřebné pro jeho rekonstrukci. A aby toho nebylo málo, dramaticky se zvedá i cena financování.
To je nejčastěji řešeno formou hypoték. Lidé si přitom za posledních deset let zvykli, že hypotéka nestojí skoro nic, to znamená, že úrok je velmi nízký. Pravda, za třicet let dá i dvouprocentní úrok na několikamilionové položce poměrně hezké částky, ale to nikdo příliš neřešil. Protože jednoduše nemusel.
Dosavadní stav byl takový, že hypotéka velmi často vycházela lépe než pronájem. A kdo by takový obchod neudělal, vždyť s úvěrem máte výhled, že byt budete jednou vlastnit, namísto toho, abyste každý měsíc posílali podobnou částku někomu cizímu.
Dnes se ale ukazuje, že to byla spíše anomálie. Peníze mají nějakou hodnotu a ta se vrací. Dnes už nedostanete úrok ve výši dvou procent, ale spíše 6 až 7 %. Jenže to už je pak úplně jiný příběh.
Splátky doslova vystřelily
Pochopitelně to dramaticky omezí možnosti lidí, kteří si chtějí vzít novou hypotéku. Tu mnozí pravděpodobně nedostanou právě proto, že jejich splátka by byla příliš vysoká.
Problém ale mají také a možná zejména ti, kdo už hypotéku mají a jsou zvyklí platit relativně nízké splátky. Teď však budou muset refinancovat za výrazně vyšších úroků. Zatímco dříve byste za hypotéku ve výši 5 milionů korun platili 25 tisíc korun měsíčně při době splácení dvacet let, dnes už by to bylo 35 tisíc. Úroky navíc neustále rostou, a tak tato částka není konečnou.
To už je značný zářez do rodinného rozpočtu. Navíc takový, se kterým zatím nikdo příliš nepočítá. O to horší překvapení pak přinese.
Foto: Shutterstock
Jo na dluh se žít nemá, To ví každý blbec ale ti chytří ze sebe dělají blbce stále. Musí mít vše a hned a nejlépe bez práce.Neni možné žít na dluh a krmit zbytečně banky a jiné šmelináře
Děláte si z lidí srandu. Banky nás okrádají dlouho i tak a mladé rodiny už takhle na hypotéky nedosáhli. No a teď už vůbec ne.
Chudáci mladé rodiny….boháči budou víc bohatnout,vivat kapitalismus..