Situace už je přinejmenším pocitově taková, že když po týdnu přijdete do obchodu, máte dojem, že se ceny všeho zase o něco zvýšily. A nejspíše to není jen iluze, ale máte v tom pravdu. Zdražování nabralo nebývalé tempo a v takovém případě se skutečně mění ceny poměrně často, byť v malých krůčcích, aby si toho lidé u jednotlivých položek všimli co možná nejméně. Pakliže ale budete kupovat neustále to samé, zjistíte u konečného účtu, že platíte více. Oproti loňskému roku potom již o desítky procent.
Už se to nedá udržet
Ceny potravin jsou navíc poměrně citlivou záležitostí, ke všemu vysoce konkurenční. Málokdo tak chce zdražovat jako první, ale jakmile někdo první krok udělá, další ochotně a s úlevou následují.
Ačkoliv se to nezdá, potravinářům se dosud nepodařilo do cen plně promítnout razantní nárůst cen surovin a především energií. Například v případě pekařů je extrémně důležitou položkou plyn. Většina dosud těžila z kontraktů uzavřených v minulosti, které jim zaručovaly ještě staré ceny. Většinu nárůstu cen pečiva v obchodech tak nemají na svědomí oni, ale samotní obchodníci.
Pekaři se k většímu zdražení teprve chystají. Aktuálně totiž uzavírají nové smlouvy na energie, které už jsou podstatně vyšší. I na ně se tak vztahují slova šéfa tuzemské agrární komory Jana Dočekala, který oznámil, že by se lidé měli připravit na zdražení potravin o 50 % a více. Dosud výrobci potravin čekali, že se situace s cenami surovin a energií uklidní. Jenže ono se tak neděje a nezbývá, než ceny konečně srovnat.
Konec plýtvání pečivem
Příkladem může být Marián Nikl, který provozuje Pekárny Vracov, odkud zásobuje pečivem regiony Hodonínska a Uherskohradišťska. Současná situace je podle něj velmi vážná a od září prý bude chtít za jeden kus rohlíku přinejmenším pět korun. V obchodech potom může být ještě podstatně dražší.
Ještě loni přitom jeden rohlík běžně stál dvě koruny a méně. Tento stav ale vedl také k tomu, že lidé pečivem plýtvali. To se teď zřejmě definitivně změní.
Foto: Shutterstock
Oni za to opravdu momentálně nemohou. Problém je, že až ceny energií a vstupních surovin zase půjdou dolů, tak už to neslevni a budou na tom brutálně vydělávat. Jakmile se něco dostane na vyssi cenu, tak už to dolů nejde.
Já su taky pekař a rohlík bych si nikdy nekůpil !!!
No vida,kam nás sankce na Rusko až dovedou.Pokud potáhnou dál na západ,tak se brzy ukáže, že se nemáme možnost dlouhodobě bránit.Putin pak bude čekat na to,až lidi ze zoufalství popadnou klacky a vyrazí na své vlády.Divím se,že to ekonom Křeček z Novy a jemu podobní odborníci neodhadli hned z počátku zavádění sankcí.
Může mi někdo vysvětlit proč jednoduše pekaři nevyměni kotel na plyn za kotel na dřevěné pelety . Účet za energie bude 5 krát nižší . Proč jste pohodlni a kašlete na zákazníky .
A ta výměna je zadarmo,? Stejně by to musel zohlednit v ceně , přece to nebude cálovat ze svého aby jste měl rohlík za 1,90,- A teď sehnat výkonný kotel a instalatéra je poměrně na dlouho.
Cena rohlíku měla být 5 Kč už dávno. Rohlík stojí 2 Kč nejmíň 20 let, průměrná mzda se za tu dobu nejmíň zdvojnásobila.
Klidně ať stojí i 20 já si ho stejně koupím jenom když je měkkej a ten jsem naposledy sehnal asi před třema měsícema, nevím kam ty rohlíky strkají ale když jsou tak tvrdý tak ať si je strčí do prdele i za 1 korunu
A vy si myslíte že s tím budou souhlasit ekoteroristi?
Ty si ale vůl😁😁😁😁
Lidi je prostě přestanou kupovat.
Přesně tak, nebudeme kupovat rohlíky, žádná tragedie, omezíme pečivo a všem nám to prospěje. 🙂 Takže klidně, ať su dají rohlík za 5 korun, koupim si ho jednou za čas a hotovo. 🙂