Zašlý odpad dokáže pěkně potrápit. Setkáte se s ním nejen v kuchyni, ale přítomný může být i v koupelně. Nejprve možná zaznamenáte lehký zápach, poté začne docházet k jeho ucpávání. Důvodů k těmto symptomům provázející nesprávně fungující odpad může být mnoho. Existuje ale také několik funkčních řešení, které vám pomohou.
Co se stalo?
Nepříjemný zápach je způsoben ucpaným nebo ucpávajícím se odpadem. Mohou za to usazené nečistoty, vlasy, zbytky jídla nebo mastnota. V zahnuté části odpadu vždy zůstává malé množství vody, která má za cíl vyhnout se přímému zápachu nebo nečistotám z kanalizace. Její ucpání zapříčiní, že mohou nerušeně proudit do místností ve vašem obydlí.
Mechanická řešení
Nejkomplikovanějším řešením odstranění problému je demontáž sifónu. Je to sice řešení, které je ekologické, ale může být náročné. U některých odpadů, především vanových, skoro nemožné. Odšroubujte sifon a důkladně ho vyčistěte pomocí použitého kartáčku na zuby a většího množství prostředku na nádobí. Spolehnout se můžete také na jiné metody, jako je použití pracího zvonu. Při jeho použití mějte v umyvadle nebo vaně napuštěno trochu vody. Ta musí pokrývat celou hlavu zvonu, abyste dokázali vytvořit dostatečný podtlak.
Kupovaná chemie
Velmi oblíbenou metodou čistění v českých domácnostech je tzv. krtek. V obchodech ho najdete pod různými názvy a za různou cenu. Jste-li fanouškem chemického řešení, je právě „krtek“ to pravé pro vás. Jedním z takových prostředků je prací soda, která je sice názvem velmi podobná sodě jedlé, ale při jejím použití musíte být mnohem obezřetnější. Nezapomeňte si nasadit gumové rukavice a brýle. Do odtoku nasypte sklenici této sloučeniny a zalijte jí vroucí vodou. Nechte působit alespoň pět minut, zalijte ještě jednou vroucí vodou a důkladně propláchněte dostatečným množství tekoucí vody.
Jedlá soda, ocet a sůl
Tyto tři složky vytvoří účinnou a především ekologickou směs, která odpad pročistí a při pravidelném použití zajistí, že se již problém nebude vracet. Do odpadu nasypte lžičku sody, polévkovou lžíci kuchyňské soli a sklenici bílého vinného octa. Všechny tři složky spolu začnou reagovat a šumět. Nechte působit alespoň půl hodiny a zalijte vroucí vodou, která pomůže odstranit veškeré zbytky špíny.
Jak tomu předejít
Nechcete-li řešit už nikdy zápach. Vyzkoušejte jednoduché triky. Skvělým pomocníkem může být kávová sedlina. Nasypte lžičku do odpadu a nechte působit přes noc, ráno vypláchněte vodou. Opakujte maximálně jednou týdně. Častější použití by naopak způsobilo ucpání. Pokud máte více času, můžete na odpad použít přírodní jogurt. Nalijte ho do odpadu a nechte působit minimálně dva dny. Díky tomu začnou působit příznivé bakterie, které vás usazených nečistot zbaví.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mano Mano