Také dáváte zbytek jídla do lednice až potom, co vychladne? Je to velká chyba. Naopak, čím déle je jídlo v pokojové teplotě a chladne, tím hůř. Mezitím se množí bakterie, a to je zbytečné. U potravin, které ihned ukládáte do lednice, je riziko daleko nižší. Ve chvíli, kdy z jídla nestoupá pára, byste ho měli uložit do lednice.
Nenechávejte potraviny dlouho mimo ledničku
Déle než 2 hodiny už je problém. Bakterie se pomnoží a problém je na světě, jídlo vám pak může způsobit zdravotní potíže. Díky chladu se množení zastaví – nemají vhodné podmínky. Plísně se začínají množit později, ale vyhovují jim stejné podmínky, jako bakteriím. Proto je potřeba ukládat potraviny do podmínek, kde nemají bakterie a plísně šance – a to je teplota pod 4 stupně Celsia.
Jak jídlo správně uskladnit
Samozřejmě že do lednice nedáte pánev, kterou jste sotva sundali z plotny. Nechte jídlo pochladnout v menších nádobách, a pak uskladněte. Nenasazujte víčka. Nenechávejte nic chladnout na plechu ani prkénku, proces by to výrazně zpomalilo.
Kontrolujte potraviny v lednici
Těchto pár tipů se vám může hodit. Pokud máte v lednici poškozené nebo starší jídlo, vyhoďte ho a nenechávejte ho tam déle, než je nezbytné. Nejdříve zkonzumujte dříve zakoupené nebo uvařené potraviny. Jednou ohřáté jídlo už nevracejte zpátky do lednice. Teplotu v lednici byste měli udržovat mezi 0 – 4 stupni Celsia.
Kupujte jen to, co sníte
Nakupujte v takovém množství, že stihnete potraviny sníst – výhodná balení se u zboží, které podléhá zkáze, nemusí vyplatit. Zvlášť u zboží, které je levnější z důvodu, že bude za pár dní prošlé. Čtěte datum spotřeby, abyste nebyli nemile překvapeni. Jiné množství jogurtů sníte, když jste sami a jiné velká rodina s dětmi. Chlazené a mražené zboží přidávejte do vozíku až na konci nákupu – obzvlášť v létě, abyste ho dostali co nejrychleji do lednice.
Foto: Shutterstock