Krátká vlažná sprcha a topení na minimum. Rodí se plán, jak přečkat podzim a zimu bez plynu

Začíná být naprosto jasné, že letošní podzim a zima budou krušné. Avšak z jiných důvodů než v minulých letech, kdy jsme si klidu také příliš neužili. Tentokrát nás nečeká zdravotní krize, avšak pravděpodobně krize plynová. Co se ještě nedávno zdálo být spíše abstraktním problémem, protože odpojení od dodávek plynu si prostě nikdo nedokázal představit, se teď jeví jako nejrealističtější varianta.

Plynu bude málo

Ostatně, plyn do Evropy už hlavními trasami v podstatě přestal téct a je otázkou, zda v nějaké větší míře do podzimu proudit začne. Experti jsou v tom spíše pesimističtí. Hlavní dodavatel v podobě Ruska už sáhl po odvolání na vyšší moc, která mu zamezuje dodávat, aniž by upřesnil, co přesně to je.

Možná již brzy se tak začne omezovat plyn pro ta nejzbytnější odvětví. To jsou například zábavní podniky, jako třeba akvaparky. Následně může být přiškrcen i pro výrobní infrastrukturu, přičemž se bude postupovat podle důležitosti. Cílem je pochopitelně zajistit dostatek plynu pro ten nejzákladnější chod státu.

Foto: Shutterstock

Hledá se správná teplota topení

I domácnosti se podle ministra průmyslu v případě přiškrcení dodávek budou muset omezit. Jak by to mohlo vypadat, ukazují už teď v Německu. Některá bytová družstva zde zavedla v podstatě přídělový systém teplé vody, kdy tato teče pouze pár hodin ráno a pár hodin večer, aby se lidé mohli osprchovat před prací a před spaním. Udržování teplé vody po 24 hodin je totiž energeticky velmi náročné.

Debaty se vedou také nad vytápěním. Například majitel tisíců nájemních bytů, společnost Vonovia, chce mezi 23. a 6. hodinou ranní topit na pouhých 17 stupňů Celsia. Pro spánek je prý chladnější teplota stejně vhodnější. Na kolik se bude topit přes den, to stále jasné není. Evropská komise však ve veřejných a komerčních budovách navrhuje topit na pouhých 19 stupňů. To se vztahuje například i na kanceláře. A je otázkou, zda taková teplota nebude nastavena třeba i na centrálním vytápění bytů.

Z těchto úvah je však více než jasné, že standardnímu českému přetápění místností už zřejmě pšenka nepokvete. Řada lidí je stále zvyklá vytápět třeba na 23 stupňů a chodit doma nalehko. To se zřejmě bude muset přehodnotit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Vlapu
Vlapu
2 let

U nás SVJ předělá sušárnu na noclehárnu a prádelnu na umývárnu.Topit a ohřívat voda se bude pouze v těchto místnostech a to pouze od 7.00 do 9.00 ráno a večer od 19.00 do 20.00.Mít a spát se bude společně po dvou bytech v jedné posteli.Zlepší se tím i mezilidské vztahy a zvýší se i počet daňových poplatníků.😂🤣😂🇺🇦🇪🇺🇬🇧🇺🇸 těm to zemím děkuji za současnou situaci.

Marie
Marie
2 let

Jak se to bude kontrolovat a pokutovat?

Iris
Iris
2 let
Reply to  Marie

To je dobrá otázka – že by nám nasadili špióna do sprchy… 😀
Nakonec stejně polezeme Rusům do prdele, protože bez jejich plynu se asi tak snadno neobejdeme – bohužel.

Jan
Jan
2 let
Reply to  Iris

Leze jim tam kde kdo,proč ne my? Lezeme ji západu,lezli sme východu…a bez Ruska,jak se ukazuje,Evropa nefunguje.