Pokud máte opravdu velkou troubu nebo některý ze starších kousků, určitě máte vespodu instalovanou přihrádku. Je dost možné, že jste ji něčím zaplnili, ale přemýšleli jste někdy o tom, jaký je její pravý účel?
Tak schválně: co tam máte?
Nejčastěji se do zásuvky pod troubou zřejmě ukládají plechy a formy, případně pečicí papír a další věci potřebné k pečení. Jsou tam po ruce a jejich umístění k troubě je jaksi logické – zkrátka k sobě patří. Navíc v malých kuchyních často není na plechy jinde místo, a tak zásuvka krásně hodí k jejich uskladnění.
Nahřejte si talíře
Ve skutečnosti ale byla tahle skříňka navržena k tomu, aby udržovala teplo. Teplo z rozehřáté trouby se přirozeně dostane i do zásuvky, se kterou je trouba spojená, ale zároveň sama o sobě není vytápěná. Což znamená, že je schopná udržet vyšší teplotu, a toho můžeme využít. Ideálně se to hodí třeba k nahřátí talířů: zapněte troubu, talíře vložte do zásuvky, a zatímco se vám nahoře peče oběd, dole se vám samovolně nahřívají talíře.
Pokrm udržovaný v chodu
Pamatujete si na to, jak naše babičky (a možná to tak děláte i vy) dávaly pekáče do peřin, aby maso nebo knedlíky zůstaly teplé, ale zároveň se už nepekly a nevysušovaly? Tak přesně na to je spodní zásuvka u trouby. Vytáhnete hotové jídlo z trouby a do doby, než ho jdete podávat, ho můžete nechat v příjemně vyhřátém šuplíku, který ho udrží teplé a zároveň ho nevysuší.
Pozor na skladování jídla
Z toho je zřejmé, že byste ve spodním šuplíku u trouby nikdy neměli dlouhodobě skladovat jídlo. Tím, že se prostor pravidelně zahřívá na poměrně vysoké teploty by se totiž brzy zkazilo. Pokud ho tedy nepoužíváte jako místo pro udržování teploty jídla nebo nahřívání talířů, klidně v něm mějte plechy jako doposud, pro potraviny, které jste v něm schovávali, byste si však rozhodně měli najít jiné místo.
Foto: Shutterstock