Kde všude se dají využít plastové lahve? Vyplatí se kupovat speciální náčiní?
Předtím, než vyhodíme plastové lahve, můžeme je využít několika způsoby na naši zahrádku. Nejčastěji se z nich vyrábí zavlažovače a květináče pro rozmnožování rostlin. Při troše kreativity z nich vytvoříme malý skleník a v zimě krmítko. Proto není třeba pokaždé utrácet peníze za zahrádkářské potřeby, které navíc vyjdou dráž.
Zavlažovač
Od zbylých PET lahví se vyrábí různé květináče a zavlažovače. Ořízněte láhev na požadovanou délku a vyvrtejte do ní několik otvorů. Do malé půllitrové stačí dva otvory, do větší tři až čtyři. Poté do jedné třetiny nasypte hlínu, vložte rostlinu, zasypte po okraj a zalijte. Tento způsob se používá zvláště pro rozmnožování rostlin. Horní stranu květináče můžete ještě propíchnout, zavěsit na háček, a tím pádem ušetřit místo, pokud toho máte hodně.
Skleník
Rostlině můžete vytvořit teplo a vlhko malým skleníkem. Ořízněte dno od lahve a sundejte víčko. Poté vložte již vytvořený skleník na rostlinu a zatlačte nádobu do hlíny. Okolí pořádně udusejte, aby vám to nesebral vítr. Podobnou věc si můžete vytvořit i na balkoně. Tímto způsobem je tak možné pěstovat plodiny i v městském prostředí. Skleník musí mít každopádně otvor, aby měly rostliny dostatek čerstvého vzduchu.
Krmítko
Krmítka od lahve se dají vyrábět na mnoho způsobů a ze všech druhů lahví, malých i těch velkých. Navíc tak můžete naplánovat skvělou aktivitu pro děti na zimu.
Vezmete třeba menší lahev na stojato a vyříznete v ní okénko. Pod okénko uděláte otvory pro bidlo. Na dno nasypáte semínka a máte hotovo. Také si můžete vyrobit zásobník. Láhev můžete úplně naplnit semínky. Pak ji otočíte vzhůru nohama a přiděláte napevno k dřevěné konstrukci. Vložíte pod ní misku, ideálně také napevno, a jak budou práci uzobávat semínka, bude se samo přisypávat.
Foto: Shutterstock