Lidé vůbec netuší, k čemu slouží nýty na džínách. Mají svůj důvod, stejně jako malé kapsičky

Nejdříve kalhoty pracovní, pak symbol rebelie, dnes nepostradatelný kus oblečení pro každého z nás. První džíny byly vyrobeny v roce 1873. Vymyslela je dvojice Jacob Davis a Levi Strauss. Jejich název je odvozen od italského města Janov.  

Nýty původně nebyly dekorativním prvkem

Levi Strauss prodával v San Franciscu bavlněné látky, Jacob Davis, krejčí z Rena z Nevady, byl jeho odběratel. Davis vyráběl stany, kryty vozů a přikrývky pro koně. Jednoho dne na přání zákazníka vytvořil pevné kalhoty z džínoviny, které zpevnil nýty. Poté napsal Levimu Straussovi. Společně získali patent na „vylepšení zapínání kapesních otvorů“, stali se partnery a začali kalhoty vyrábět ve velkém.

Dnes už technika výroby riflových kalhot pokročila, ale na konci 19. století hrály nýty velkou roli. V nejzranitelnějších částech kalhot jako jsou rohy zadních kapes a rozkrok, pomáhaly udržet napětí a zabraňovaly roztrhání.

A co malá kapsička?

Úplně první džíny měly dohromady 4 kapsy. Jednu vzadu, dvě vepředu plus jednu malinkou. Původně byla zamýšlena jako kapsa na kapesní hodinky. Měla je ochránit, zabránit jejich odření a ztrátě.

Za zmínku stojí také tzv. „bartack“ steh – řada krátkých, těsně vedle sebe našitých stehů. Ty jsou použity v nejvíce namáhaných místech k posílení látky. Na svých džínech je najdete i dnes.

Foto: Shutterstock

Zajímavosti

Všichni z vlastní zkušenosti víme, že existují džíny levnější a dříny dražší. Ty nejdražší se prodaly za přibližně 30 milionů českých korun, k ospravedlnění této ceny však nutno dodat, že zadní kapsy byly osázeny diamanty. Druhé nejdražší džíny stály necelých 6 milionů českých korun. Jejich hodnota spočívala také ve způsobu výroby. Látka se nejdříve 30x vyprala, mezitím byla nabarvena. Kalhoty byly vyrobeny ručně a designéři na ně přidali dva rubíny, diamant a také prvky z bílého a růžového zlata.

A pokud máte pocit, že jsou vám některé rifle příliš dlouhé, určitě nebude tak zle. Nejdelší džíny na světě měří přes 65 metrů a jsou zapsány v Guinessově knize rekordů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Historyofjean, Levistrauss

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments