Lidé svým polštářům věnují jen velmi málo péče. Prostě si je jednou koupí a používají řadu let, dokud zcela neodejdou. Pak si koupí další a tak stále dokola. Pochopitelně, vždyť jde o spotřební zboží, které není problém vyměnit. Tak proč mu věnovat nějakou péči?
Nezvaní hosté v polštáři
Uvědomte si ale, jak dlouhý čas na polštáři trávíte. V průměru osm hodin každý den, což není vůbec málo. Možná už jste si také všimli, že se na polštářích tvoří žluté skvrny, obzvlášť když je používáte delší dobu. Většina lidí to přejde tím, že jde o zažloutnutí od potu, ovšem to nemusí být pravda.
Lépe řečeno, pot ve žloutnutí polštářů také hraje svou roli, avšak je pouze jedním z dílků celkového mixu, který tento jev způsobuje. Ze všeho nejvíce se na žloutnutí polštářů projevují odpadní látky z roztočů, chcete-li jejich výkaly. V polštářích jich žije velké množství, přestože o nich vůbec nevíte.
Mohlo by se zdát, že je nemožné, aby tito mikroskopičtí tvorové vyprodukovali něco viditelného, tedy žluté skvrny. Ony ale také nevzniknou ihned. Jde o postupný proces, který trvá měsíce nebo i roky. V jejich průběhu jsou žluté skvrny stále výraznější a nakonec je možné je spatřit pouhým okem.
Roztočům se v polštářích líbí, protože se živí odumřelou kůží, která z lidí odpadne. Jsou také velmi aktivní a neváhají svůj odpad do polštářů vylučovat třeba i dvacetkrát denně. Když se takových mikrobů sejdou tisíce, nějakou tu žlutou skvrnu mohou vytvořit.
Další důvod pro výměnu polštáře
Bohužel to ale není jen tak. Sami roztoči, ale i odpad, který produkují, mohou způsobit řadu problémů, které ovlivňují například dýchání. Obvykle se neprojeví ihned, ale třeba až za pár let.
Proto je vhodné polštář měnit častěji, a když už se na něm nějaké ty skvrny vytvoří, raději ho vyhodit. Polštáře mají také nějakou funkční životnost. Časem se proleží a přestanou plnit svoji funkci. V tomto ohledu lze provést snadný test. Přeložte polštář na půl. Když ho pustíte a on se nevrátí do původní polohy, je čas na výměnu.
Foto: Shutterstock