Češi mají nejdražší potraviny. Už je to výsměch, v porovnání s cenami v Polsku a Německu

Vysoké ceny potravin trápí stále větší množství domácností. V obchodech jsou dnes cenovky nastaveny tak vysoko, že lidé už začínají přemýšlet, zda si ten který výrobek mohou dovolit a hledají levnější alternativy. Těch ale mnoho není, protože se zdražilo plošně.

Ceny pořád rostou, jen u nás

Bylo to ale opravdu nutné? Názory na to se různí. Zatímco obchodníci neustále omílají, jak se zdražují vstupní náklady, podle řady ekonomů takovéto zdražení žádné opodstatnění nemá. Jde tak zřejmě pouze o to, že obchodníci využili příležitosti. Když se všude o zdražování mluvilo, tak to zkusili a skutečně razantně navýšili ceny. Ukázalo se, že lidé nakupují dále, a tak mohou v tomto tlaku pokračovat.

Všechno by však mělo mít své limity. Nejsme izolovaným ostrovem, a tak se stačí podívat do okolních zemí, jaké ceny jejich občané za potraviny platí. A ukazuje se, že přinejmenším v regionu jsme jednoznačně nejdražší. Nikde jinde obchodníci takovýmto způsobem ceny nezvýšili. Ať už je to Polsko, Německo, Maďarsko nebo Rakousko.

Není tedy divu, že lidé ve velkém vyrážejí nakupovat za hranice. Kdo bydlí v pohraničí, je to pro něj už delší dobu jasná volba. Jak se ale ukazuje, lidé míří za nákupy ze stále vzdálenějších oblastí. Nic neukazuje názorněji, jak moc jsou u nás potraviny drahé. Čím větší rozdíl oproti okolním zemím, tím větší vzdálenost jsou pak lidé ochotni překonávat.

Foto: Shutterstock

Rozdíl oproti zahraničí se zvětšuje

A rozdíly už jsou skutečně markantní. Server Seznam Zprávy provedl srovnávací nákup, ze kterého jednoznačně vyšlo, že v Česku jsou potraviny výrazně dražší než v Německu a Polsku. Oproti druhé jmenované zemi byl rozdíl skutečně markantní. Zatímco stejný nákup stál v Česku 1180 korun, v Polsku to bylo pouhých 837 korun. To je rozdíl ve výši 343 korun na poměrně malém nákupu. Pokud někdo nakoupí za několik tisíc, je úspora už skutečně signifikantní.

Některé ceny přitom doslova bijí do očí. U nás stojí jeden kilogram kuřecích prsou 229 korun. V Polsku to je ale jen 129 korun. To je téměř poloviční cena. Kuřecí maso je přitom jednou z položek, která v Česku zdražila nejmarkantněji.

Jeden bílý jogurt o 150 gramech stojí v Česku 7,5 Kč, zatímco v Polsku pouhé 4 korun. Když jich vezmete deset, už máte rozdíl 35 korun. Hodně se v tuzemsku diskutuje i cena pečiva. Kilogram obyčejného chleba tu dnes pořídíme za 33 korun. V Polsku cena nepřekonala ještě ani dvacetikorunu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
karelka
karelka
2 let

Kdyby byl Babiš u vesla, tak máme už vyšší průměrnou mzdu i penze a pak už by ten Fialův truc tak okatě nevypadal…

David
David
2 let

Jednim slovem, zhyralej kapitalismus…