Doba neomezeného sprchování zřejmě skončí. Dost možná se tak stane už letos na podzim. Zatím ani ne tak proto, že by nebyl dostatek vody, jakkoliv i ona se stává vzácnou komoditou, ale větším problémem je plyn, kterého se zřejmě nebude už koncem tohoto roku dostávat v potřebném množství.
Ve sprše jen nakrátko
Lidé tak budou muset omezovat činnosti, které jsou náročné nejen na spotřebu plynu, ale i elektřiny. I s ní se bude muset šetřit, protože se do značné míry z plynu vyrábí. Z běžných lidských činností to tak odnese mimo jiné sprchování.
V sousedním Německu již zcela vážně řeší, jak dlouho by se měli lidé sprchovat. Tón debatě udal tamní ministr hospodářství, který prohlásil, že se v aktuální krizi sprchuje jen velmi rychle. A dodal zajímavou informaci. Nikdy v životě se prý nesprchoval déle než pět minut. Toto číslo pak v německé debatě začalo rezonovat a řada lidí se domnívá, že půjde o oficiální limit délky sprchy ve chvíli, kdy bude zaveden.
Pochopitelně ne všem se líbí, že by jim měl někdo říkat, jak dlouho se mají sprchovat. Někteří už tak za neomezenou délku sprchování bojují s tím, že možnost si ji zvolit znamená svobodu. Na druhé straně ale zaznívají argumenty o tom, že v dobách krize se musí uskromnit společnost jako celek a rozhodně nelze vyžadovat individuální svobody.
Pro našince velká změna
U našich sousedů se celá věc bere o poznání vážněji než u nás, kde to vypadá, jakoby se stále nic nedělo. Například bytová družstva už teď začala šetřit a některá z nich například omezila teplou vodu jen na určité hodiny během dne, aby se nemusela nahřívat neustále.
Je přitom pravděpodobné, že omezení na sprchování či topení budou platit pro celou Evropskou unii. V tomto ohledu by Češi mohli poměrně strádat. Jednak jsou zvyklí topit na vysokou teplotu a jednak se rádi dlouho sprchují. Nic z toho se do dnešní doby nehodí.
Foto: Shutterstock