Negativní zprávy se na občany České republiky valí ze všech stran. Kromě toho, že stále trvají tlaky na růst cen, u kterých se vůbec nezdá, že by měly v dohledné době klesat, ba právě naopak, je tu ještě faktor, kdy se obchodníci a potravináři snaží zákazníky ošidit.
Jak uvedl ekonom Štěpán Křeček pro server Život v Česku, lidé by si měli dát pozor na velmi časté triky obchodníků, kteří se snaží obohatit na úkor zákazníků.
Málo masa nebo rajčat
Například v případě kečupů je často zjištěno, že neobsahují tolik rajčat, kolik je na jejich obale uvedeno. Z tohoto pohledu tak nejsou tak kvalitní, za jaké se vydávají.
Podobnou strategii používají obchodníci a výrobci potravin také u masných výrobků, zejména pak uzenin. Na obale uvádějí vyšší podíl masa, než jaký v produktu ve skutečnosti je. Rozdíl může být přitom poměrně značný.
V obchodech můžete také narazit na vína, která jsou ředěna vodou. Inspekce narazila dokonce i na taková vína, která byla doředěna vodou z více než padesáti procent.
U nejrůznějších cukrovinek s čokoládou si pak dejte pozor na to, kolik kakaového prášku skutečně obsahují. Možná se budete divit. Většinou totiž sestávají z rozemleté kakaové slupky. Nákladné kakaové máslo je potom nahrazováno ztuženými tuky.
Cukr v medu a voda v rybách
Často se šidí také v případě olejů. Zejména extra panenský olivový olej se může ukázat jako velmi ošemetné označení. Nezřídka se za ním skrývá běžný olivový olej, akorát výrazně dražší. Obchodníci sází na to, že to lidé prostě nepoznají.
Velkým nešvarem v českých luzích a hájích je potom pančování medu. Do něj je často přidáván obyčejný rafinovaný cukr. Takový výrobek by však neměl vůbec nést označení med.
Stává se také, že obchodníci do rybího masa vpichují vodu, aby bylo podstatně těžší. Když však rybu připravíte, zjistíte, že porce je ve skutečnosti velmi malá.
Foto: Shutterstock
Křeček objevil ameriku. To je přece známá věc, že Češi jsou velmi vynalézaví, umí legalizovat nelegální,… Určitě taky spolu s dalším jasnovidcem Kovandou ví, jak z toho ven
Prave jsem v Rakousku a slozeni treba kinder cokolady je tu jen s kakaovym praskem a kakaovym maslem, zatimco v CR je nezdravy palmovy stuzeny tuk, stejne tak Fanta, ale i ostatni potraviny….ta chut je pak uplne jinde. CR je smetiste Evropy.
Přesně tak,
To není nic nového. Třeba se píchá voda do uzenin pak jsou těžší.
Ryba smrdí od hlavy….
Historicky prověřená pravda…
Jaká vláda, takovej je život a mimo jiné obchod.. Krade ze společného vláda, a tak kradou nadnárodní řetězce z kapes nás všech ostatních..
To je prosperita národa, ale jen pro to 1% které jsou u lizu….
Neskutečná realita….
“U nejrůznějších cukrovinek s čokoládou si pak dejte pozor na to, kolik kakaového prášku skutečně obsahují.”
Už chybí jen návod, jak si na to můžeme dávat pozor.
Když se přece o vysokoškolských manažérech říká že jsou študovaný, chytrý, poctiví a pravdy je opak. Jsou to nenažraný zlodějský prasata!!!!
A takoví jsou stejně často i lidé s nižším vzděláním.
Docela by mě zajímalo jak já jako nakupující zjistím, že obsah masa uvedený na obalu je špatně, že je ho tam méně a to samé platí i u kečupů medu, myslíte si, že po krámu chodím s detekčním zařízením jenž mi sdělí, že daná potravina je ošizená nebo naopak je tam o něco víc originálu, já osobně takový to detektor nemám a tak se musím spolehnout na to co je psáno co paní redaktorko ??!!
Se zařízením, JEŽ vám sdělí.
To je jednoduché když jste členy obchodní inspekce zadejte jméno výrobku číslo šarže na internetu na stránkách Oi vám vypadnou skutečné hodnoty výrobku. Jen je to časově dost náročné jeden nákup se z 30minut může protáhnout i na několik hodin když tě budete hledat pořádně….